Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը (2017-2020)՝ Էմանուել Մակրոնի առանցքային կենտրոնամետ դաշնակիցներից մեկը, կոչ է արել արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնել:
Երեքշաբթի առավոտյան ելույթ ունենալով RTL ռադիոյի եթերում՝ Ֆիլիպը, ով նաև 2027 թվականի նախագահական մրցավազքի հավակնորդներից մեկն է, կոչ է արել Մակրոնին նշանակել նոր վարչապետ, ընդունել բյուջեն, այնուհետև նշանակել արտահերթ նախագահական ընտրություններ:
Նա նախազգուշացրել է «պետության փլուզման» վտանգի մասին։
Այս պահին նախագահական ընտրությունները քիչ հավանական են թվում. Մակրոնը բազմիցս հայտարարել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել ընտրություններին մինչև 2027 թվականը, սակայն քաղաքական ճգնաժամը ավելացնում է անորոշությունը:

Former French Prime Minister Edouard Philippe (2017-2020), one of Emmanuel Macron’s key centrist allies, has called for early presidential elections.
Speaking on RTL radio on Tuesday morning, Philippe, who is also a candidate in the 2027 presidential race, urged Macron to appoint a new prime minister, approve the budget, and then call early presidential elections.
He warned of the risk of “the collapse of the state.”
A presidential election seems unlikely. Macron has repeatedly stated that he will not run for re-election until 2027, but the ongoing political crisis is adding to the uncertainty.