Քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին Ֆրանսիայում ձևավորվել է նոր կառավարություն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է նոր կառավարության կազմը՝ փորձելով երկիրը դուրս բերել խորացող քաղաքական ճգնաժամից։ Մակրոնի մրցակիցները, սակայն, արդեն նախազգուշացրել են, որ կփորձեն արագ տապալել նոր կազմը, եթե այն չկտրի կապը նախագահի նախկին քաղաքականության հետ։
Նոր կառավարությունը ձևավորվել է գրեթե մեկ ամիս անց այն բանից հետո, երբ վարչապետ է նշանակվել Սեբաստիեն Լեկոռնյուն՝ Մակրոնի յոթերորդ վարչապետը։ Նա փորձում է ստանալ խորհրդարանի տարբեր ուժերի աջակցությունը, որտեղ իշխող կենտրոնամետ դաշինքը չունի մեծամասնություն։
Նշենք, որ ձախ ուժերը կրկին կոչ են անում նախագահական ընտրություններ անցկացնել, սակայն Մակրոնը այս տարբերակը բացառում է։

French President Emmanuel Macron has announced a new cabinet in an attempt to pull the country out of a deepening political crisis. Macron's rivals have warned that they will attempt to quickly topple the new cabinet if it fails to break with the president's previous policies.
The new government was formed almost a month after Sebastien Le Corneille, Macron's seventh prime minister, was appointed. He is attempting to garner the support of various parliamentary forces, as the ruling centrist alliance lacks a majority.
Left-wing forces are again calling for presidential elections, but Macron has ruled out this option.