Կիրակի օրը Սիրիայում կայացել են Բաշար ալ-Ասադի ռեժիմի տապալումից հետո առաջին խորհրդարանական ընտրությունները։ Դրանք դիտարկվում են որպես կարևոր քայլ անցումային շրջանի օրենսդրական գործընթացների ձևավորման համար։
Նոր ձևավորվող Սիրիայի ժողովրդական ժողովը պետք է կազմված լինի 210 պատգամավորից. տեղեր են նախատեսված կանանց ու ազգային փոքրամասնությունների համար։ Ուղղակի ընտրություններ չեն անցկացվել․ պատգամավորների երկու երրորդը ընտրվելու է «ընտրական կոլեգիաների» կողմից, իսկ մնացածին նշանակելու է ժամանակավոր նախագահ Ահմադ ալ-Շարաան։ Այս մոդելը քննադատության է արժանացել՝ ժողովրդավարական մասնակցությունը սահմանափակելու համար։
Ընտրություններին չեն մասնակցել երեք նահանգներ։ Ռաքքայում և Հասեքեում, որոնք վերահսկվում են քրդական ուժերի կողմից, ինչպես նաև Սուվեյդայում, որտեղ վերջերս տեղի են ունեցել արյունալի բախումներ կառավարական բանակի և դրուզական ջոկատների միջև, ժամանակավոր իշխանությունները ընտրությունները հետաձգել են։

Syria held its first parliamentary elections since the fall of President Bashar al-Assad on Sunday. They are seen as a crucial step in shaping the legislative process for the transitional period.
The newly formed Syrian People’s Assembly is to consist of 210 members, with seats reserved for women and ethnic minorities. There will be no direct elections; two-thirds of the members will be elected by “electoral colleges,” with the remaining members appointed by interim President Ahmad al-Sharaa. The model has been criticized for limiting democratic participation.
Three provinces did not participate in the elections. In Raqqa and Hasakah, which are controlled by Kurdish forces, as well as in Suwayda, where bloody clashes between government forces and Druze militias have recently taken place, the interim authorities have postponed the elections.