Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ ընդդիմությունը փորձել է Թբիլիսիում ընտրությունների օրը «Մայդան» կազմակերպել։
«Երեկվա դատավարությունների, կառավարությունը տապալելու փորձի վերաբերյալ այս փորձը ձախողվել է։ Վերջին չորս տարիների ընթացքում մենք արդեն տեսել ենք մեր երկրում «Մայդան» կազմակերպելու հինգերորդ փորձը»,- ասել է նա։
«Երկրում Մայդան կամ անկարգություններ կազմակերպելու ցանկացած փորձ կպատժվի։ Շատերը պետք է պատժվեն պետության և իրավապահ մարմինների նկատմամբ իրենց կողմից կիրառված բռնության համար։ Օրենքը նրանց նկատմամբ շատ խիստ կկիրառվի», - ասել է Կոբախիձեն։
Նա նաև նշել է, որ կոնկրետ օտարերկրյա դիվանագետներ անմիջականորեն աջակցել են բողոքի ակցիային, որի նպատակն էր տապալել Վրաստանի սահմանադրական կարգը։
«Նրանք լռում են և խուսափում են այն պատասխանատվությունից, որը պետք է զգան», - ասել է Իրակլի Կոբախիձեն։

Оппозиция пыталась устроить «Майдан» в Тбилиси — Кобахидзе
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что оппозиционные силы пытались организовать в Тбилиси «Майдан» в день выборов.
«Попытка устроить государственный переворот провалилась. За последние четыре года это уже пятая попытка организовать «Майдан» в нашей стране», — сказал Кобахидзе.
Он подчеркнул, что любые попытки устроить беспорядки или подорвать конституционный строй Грузии будут строго наказаны: «Многие понесут ответственность за применение насилия против государства и правоохранительных органов. Закон будет применён к ним в полной мере».
Премьер также добавил, что некоторые иностранные дипломаты напрямую поддерживали акцию протеста, целью которой было «свержение конституционного порядка Грузии»: «Они молчат и избегают ответственности, которую должны чувствовать», — отметил Кобахидзе.