Չեխիայում այսօր տեղի են ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ։ Ձայների նախնական հաշվարկով՝ Չեխիայի նախկին վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի ANO կուսակցությունն առաջատար է։
Չեխական հեռուստատեսությունը՝ հղում անելով վիճակագրական ծառայությանը, հաղորդել է, որ Չեխիայի խորհրդարանական ընտրություններում Բաբիշի կուսակցությունը գործնականում հաղթել է՝ հավաքելով ձայների 35.77%-ը՝ ընտրատեղամասերի 92.4%-ի հաշվարկից հետո։
«Սա նշանակում է, որ շարժումն այժմ պայքարում է խորհրդարանի 200 տեղերից 85-ի համար։ Վարչապետ Պետր Ֆիալայի գլխավորած աջակողմյան լիբերալ SPOLU (Միասին) իշխող կոալիցիան 22.32%-ով երկրորդ տեղում է, ինչը նրան հնարավորություն է տալիս զբաղեցնել 50 խորհրդարանական տեղ։ Ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 68.61%»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Партия бывшего премьер-министра Чехии лидирует на выборах
В Чехии состоялись парламентские выборы. По предварительным данным, партия бывшего премьер-министра Андрея Бабиша — ANO — вышла в лидеры.
Чешское телевидение со ссылкой на статистическую службу сообщило, что партия Бабиша фактически победила, набрав 35,77% голосов после подсчета 92,4% избирательных участков.
«Это означает, что движение сейчас претендует примерно на 85 из 200 мест в парламенте. Правящая коалиция праволиберального блока SPOLU (“Вместе”), возглавляемая премьер-министром Петром Фиалой, занимает второе место с результатом 22,32%, что позволит ей получить около 50 парламентских мест. Явка избирателей составила 68,61%», — говорится в сообщении.