Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը ներկայացրել է իր պաշտոնական պատասխանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից առաջարկված Գազայի հակամարտության կարգավորման ծրագրին։ Այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Հեռուստաալիքի բարձրաստիճան աղբյուրի խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ն արդեն փոխանցել է իր պատասխանը միջնորդներին։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ ՀԱՄԱՍ-ը համաձայն է ազատ արձակել բոլոր պատանդներին և վերադարձնել զոհվածների մարմինները։ Շարժման հայտարարության մեջ նշվում է, որ պաղեստինյան խմբավորումները համաձայնության են եկել միասին ստեղծել նոր վարչական մարմին։
Սեպտեմբերի 29-ին Սպիտակ տունը ներկայացրել էր հակամարտության կարգավորման ծրագիր, որը կոչ էր անում 72 ժամվա ընթացքում դադարեցնել ռազմական գործողությունները և ազատ արձակել պատանդներին։ Ծրագիրը նաև նախատեսում է, որ Գազայի կառավարումը ժամանակավորապես փոխանցվի արտաքին կառույցի։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը մինչև կիրակի ժամանակ էր տվել ՀԱՄԱՍ-ին։ Թրամփը հայտարարել էր, որ ՀԱՄԱՍ-ը պետք է ընդունի խաղաղության ծրագիրը մինչև կիրակի, հակառակ դեպքում՝ նրանց սպասվում է «իսկական դժոխք»։

The Palestinian Hamas movement has presented its official response to the peace plan proposed by US President Donald Trump for the Gaza conflict. Al Jazeera reports.
According to a senior source of the channel, Hamas has already conveyed its response to the mediators.
Later, it became known that Hamas agreed to release all hostages and return the bodies of the dead. The movement's statement noted that the Palestinian factions had decided to establish a new joint administrative body.
On September 29, the White House presented a plan for resolving the conflict, which called for a cessation of hostilities within 72 hours and the release of hostages. The plan also provides for the temporary transfer of Gaza's administration to an external entity.