Հոկտեմբերի լույս 3-ի գիշերը ռուսական զինուժը հզոր հրթիռակոծության է ենթարկել Ուկրաինայի գազարդյունահանման ենթակառուցվածքները. այս մասին ասվում է ուկրաինական «Նավթոգազ» ընկերության հայտարարության մեջ։
Ընկերության տվյալներով՝ Խարկովի և Պոլտավայի մարզերի օբյեկտների ուղղությամբ արձակվել է 35 հրթիռ, այդ թվում՝ բալիստիկ, ինչպես նաև 60 անօդաչու թռչող սարք: Նրանց միայն մի մասն է խոցվել։
«Նավթոգազի» վարչության նախագահ Սերգեյ Կորեցկին հայտարարել է, որ հարձակման հետևանքով օբյեկտների զգալի մասը վնասվել է, որոշ ավերածություններ կրիտիկական են: Նրա խոսքով՝ այդ հարվածի մեջ ոչ մի ռազմական իմաստ չի եղել ։
Պոլտավայի մարզում ռուսական հարձակման հետևանքով դադարեցվել է գազի արդյունահանման մի քանի օբյեկտների աշխատանքը: Սումիի մարզում մասամբ հոսանքազրկվել են Կոնոտոպի և Շոստկինսկի շրջանները։

On the night of October 3, the Russian military launched a powerful missile attack on Ukrainian gas production infrastructure, according to a statement from the Ukrainian company Naftogaz.
According to the company, 35 missiles, including ballistic ones, as well as 60 drones, were fired at facilities in the Kharkiv and Poltava regions. Only some of them were shot down.
Sergii  Koretskyi, chairman of the Naftogaz board, announced that a significant part of the facilities were damaged as a result of the attack, and some of the damage was critical. According to him, there was no military purpose in the strike.
The Russian attack in the Poltava region has halted the operation of several gas production facilities. In the Sumy region, the Konotop and Shostka districts were partially cut off from power.