Հռոմի Պապ Լեւոն 14-րդը, որ ընտրվելուց հետո սկզբում ոգևորել էր պահպանողական կաթոլիկներին՝ վերականգնելով այն ավանդույթները, որոնցից խուսափում էր իր նախորդը՝ Պապ Ֆրանցիսկոսը, այժմ կարծես կորցրել է նրանց աջակցությունը։
Պատճառը նրա անսպասելի քննադատությունն էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միգրացիոն կոշտ քաղաքականության նկատմամբ։ Լեւոն կասկածի տակ է դրել, թե արդյոք այն համահունչ է Եկեղեցու կյանքի պաշտպանության ուսմունքին։
«Եթե մեկը հայտարարում է, որ դեմ է հղիության ընդհատմանը, բայց աջակցում է միգրանտների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքին Միացյալ Նահանգներում, ես չեմ կարող հասկանալ՝ արդյոք դա կյանքի պաշտպանություն է», – ասել է Լեւոն 14-րդ պապը լրագրողների հետ զրույցում։
Պապի այս հայտարարությունը զարմանք է առաջացրել այն շրջանակներում, որոնք նախկինում գովաբանել էին նրան զսպվածության և համահունչ դիրքորոշման համար։ Նրանք շփոթված են, որ Լեւոն 14-ը քննադատել է համաշխարհային պահպանողականների ներկայիս առաջնորդին։
Թրամփի վարչակազմը, որը սուր քննադատում էր Ֆրանցիսկոսին, սակայն հազվադեպ էր արձագանքում Լեւոն 14-ի վերաբերյալ, այս անգամ հակադարձեց։ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարոլին Լիվիթը հայտարարեց, որ մերժում է միգրանտների նկատմամբ «անմարդկային վերաբերմունքի» բնութագրումը։

Pope Leo XIV, who initially won the support of conservative Catholics after his election by restoring traditions that his predecessor, Pope Francis, had shunned, now appears to have lost their support.
The reason was his unexpected criticism of US President Donald Trump’s strict immigration policy. Levon questioned whether it was consistent with the Church’s pro-life teaching.
“If someone says they are against abortion but support the inhumane treatment of migrants in the United States, I don’t understand if that is pro-life,” Pope Leo XIV told reporters.
The pope’s statement surprised those who had previously praised him for his restraint and consistent stance. They are confused that Pope Leo XIV criticized the current leader of global conservatives.
The Trump administration, which has been a fierce critic of Francis but has rarely responded to Levon 14, has hit back this time. White House press secretary Karoline Leavitt said she rejects the characterization of the migrants as “inhumane.”