Մյունխենի օդանավակայանում ԱԹՍ-ների պատճառով չեղարկվել է 17 չվերթ
Մյունխենի օդանավակայանում 17 չվերթ չեղարկվել է անօդաչու թռչող սարքերի հայտնվելու պատճառով։ Ինչպես հայտնում է AFP գործակալությունը՝ հղում անելով Գերմանիայի դաշնային ոստիկանության ներկայացուցչին, հոկտեմբերի 3-ի առավոտյան մի քանի ականատեսներ հայտնել են օդանավակայանի մերձակայքում ԱԹՍ-ների առկայության մասին։ Ավելի ուշ հաղորդվել է, որ ԱԹՍ նկատվել է նաև օդանավակայանի տարածքում։
Դեռևս պարզ չէ՝ խոսքը մեկ, թե մի քանի անօդաչու սարքի մասին է։ Դրա հետևանքով հոկտեմբերի 2-ի ուշ երեկոյան փակվել են թռիչքուղիներն ու վայրէջքի գոտիները։
Դաշնային ոստիկանության և Բավարիայի ոստիկանության աշխատակիցները իրականացրել են որոնողական աշխատանքներ՝ փորձելով հայտնաբերել թռչող օբյեկտներ կամ կասկածելի անձանց։ Սակայն, ինչպես հայտնում է DPA գործակալությունը, որոնումները արդյունք չեն տվել։
Չվերթերի չեղարկումը ազդել է շուրջ 3000 ուղևորի վրա։ Պատահարը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ Մյունխենում ընթանում է Օքտոբերֆեստ փառատոնը, որը ամեն տարի մեծ թվով այցելուների է գրավում աշխարհի տարբեր երկրներից։

17 flights canceled at Munich airport due to drones
Munich Airport has had 17 flights cancelled due to drone sightings. As reported by AFP, citing a spokesperson for the German Federal Police, several witnesses reported seeing drones near the airport on the morning of October 3. Later, it was reported that a drone had also been spotted in the airport area.
It is not yet clear whether it was a single drone or multiple drones. As a result, runways and landing strips were closed late on October 2.
Federal police and Bavarian police officers conducted searches in an attempt to locate flying objects or individuals of suspicious behavior. However, as reported by the DPA agency, the searches were unsuccessful.
The cancellation of flights affected about 3,000 passengers. The accident occurred during the Oktoberfest festival in Munich, which attracts millions of visitors from around the world every year.