Չինական ապրանքներով բեռնատարների հսկայական հերթեր ռուս-ղազախական սահմանին
Ռուսաստան-Ղազախստան սահմանին չինական ապրանքներով բեռնված բեռնատարների կիլոմետրանոց հերթեր են կուտակվել։ Ինչպես գրում է «Коммерсант»-ը, դրանք հիմնականում ապրանքներ են, որոնք կարող են համարվել երկակի օգտագործման (էլեկտրոնիկա, դրոններ, պահեստամասեր), ինչպես նաև՝ արևմտյան բրենդների արտադրանք։
Բեռնափոխադրող ընկերությունների ներկայացուցիչները նշում են, որ իրավիճակը սրվել է սեպտեմբերի կեսերից. մեքենաներից շատերը կանգնում են «սպասման գոտիներում», որպեսզի խուսափեն ստուգումներից։ Ըստ տվյալների, միայն «Մաշտակովո» անցակետում գտնվում է մինչև 7,5 հազար բեռնատար։
Պատճառը՝ ուժեղացված մաքսային վերահսկողությունն ու համատեղ ռուս-ղազախական ստուգումներն են, որոնք ուղղված են անօրինական բեռների բացահայտմանը։ Արդյունքում, սահմանային անցակետերը գերբեռնված են, բեռնատարները կանգնած են ոչ միայն կայանատեղիներում, այլև՝ ճանապարհի եզրերին։
ՌԴ-ում պնդել են, որ հերթերը ձևավորվել են միայն Ղազախստանի կողմից՝ «լրացուցիչ ստուգումների» պատճառով։ Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարությունը, իր հերթին, խոստովանում է, որ չեզոք գոտում մեծ կուտակումներ կան, հատկապես՝ դեպի Ռուսաստան շարժվող բեռնատարների։
Լոգիստների կարծիքով, իրավիճակը կարող է վկայել Ղազախստանի նոր քաղաքականության մասին. երկիրն սկսել է ավելի խիստ հետևել արևմտյան պատժամիջոցներին։

Huge queues of trucks with Chinese goods at the Russian-Kazakh border
Kilometer-long queues of trucks loaded with Chinese goods have accumulated on the Russian-Kazakh border. According to Kommersant, these are mainly goods that can be considered dual-use (electronics, drones, spare parts), as well as products of Western brands.
Representatives of freight forwarding companies note that the situation has worsened since mid-September: many of the vehicles are parked in “waiting zones” to avoid inspections. According to the data, up to 7,500 trucks are at the Mashtakovo checkpoint alone.
The reason is enhanced customs control and joint Russian-Kazakh inspections aimed at identifying illegal cargo. As a result, border checkpoints are overloaded, and trucks are standing not only in parking lots but also on the sides of the road.
Russia claimed that the queues were formed only on the Kazakh side due to “additional inspections.” The Kazakh Ministry of Transport, for its part, acknowledges that there are significant accumulations in the neutral zone, particularly of trucks en route to Russia.
According to logisticians, the situation may indicate a new policy by Kazakhstan: the country has begun to comply more strictly with Western sanctions.