Այսօր հետաքրքիր միջադեպ է տեղի ունեցել ԵՄ քաղաքկան համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ։
Մինչ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը զրուցելիս է եղել լեհ լրագրողների հետ, նրանցից մեկը որոշել է անգլերեն հարց տալ Վիկտոր Օրբանին։
Հարցին, թե՞ ով է Եվրոպայի համար գլխավոր սպառնալիքը, Օրբանն արձագանքել է՝ ոչ Ռուսաստանը։
«Մենք ավելի ուժեղ ենք, քան Ռուսաստանը։ Կատարեք որոշ համեմատություններ և հիմնեք ձեր կարծիքը փաստերի վրա։ Մենք ունենք ավելի քան 400 միլիոն բնակչություն, Ռուսաստանը՝ մոտ 130 միլիոն։ Նայեք Եվրոպայի և Ռուսաստանի ՀՆԱ-ին։ Մենք միասին ավելի շատ ենք ծախսում ռազմական ոլորտի վրա, քան՝ ռուսները։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ ենք վախենում։ Մենք ավելի ուժեղ ենք, քան՝ նրանք։ Հարցն այն է՝ արդյոք մենք ունենք առաջնորդություն՝ միավորվելու և մեր շահերը միասին պաշտպանելու համար։ Դա է, ինչ մենք պետք է, այնուամենայնիվ, անենք»,- ասել է նա։

We are stronger than Russia. Orban
While Polish Prime Minister Donald Tusk was talking to Polish journalists, one of them decided to ask Viktor Orbán a question in English.
When asked who the main threat to Europe is, Orbán responded: not Russia.
“We are stronger than Russia. Make some comparisons and base your opinion on facts. We have a population of over 400 million, and Russia has about 130 million. Look at the GDP of Europe and Russia. Together, we spend more on the military than the Russians. Then why are we afraid? We are stronger than they are. The question is whether we have the leadership to unite and defend our interests together. That is what we should do anyway,” he said.