Հարավային Կովկասը չափազանց կարևոր է ամբողջ եվրոպական մայրցամաքի համար. Բերսե
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը Հարավային Կովկասում կայունության կարևոր տարր է, հայտարարել Է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն:
«Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումն իսկապես կարևոր քայլ է, որը ձեռք է բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Այս քայլը թույլ է տալիս հասնել հանգստության, կայունության Հարավային Կովկասում, և դա միակ միջոցն է դրական հեռանկարներ ստեղծելու ողջ տարածաշրջանի բնակչության համար», - ասել է նա։
Բերսեն նաև ընդգծել է, որ որպես կազմակերպության գլխավոր քարտուղար այցելել է Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրներ:
«Ես պարբերաբար շփվում եմ Հարավային Կովկասի տարբեր կողմերի հետ, քանի որ այդ տարածաշրջանը չափազանց կարևոր է Եվրոպայի խորհրդի և ամբողջ եվրոպական մայրցամաքի համար», - հավելել է նա:

The South Caucasus is essential for the entire European continent. Berset
The normalization of relations between Azerbaijan and Armenia is an essential element of stability in the South Caucasus, said the Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset.
"The establishment of peace in the South Caucasus is a crucial step that has been taken between Armenia and Azerbaijan. This step allows us to achieve calm, stability in the South Caucasus, and it is the only way to create positive prospects for the population of the entire region," he said.
Berset also emphasized that as the Secretary General of the organization, he had visited all three countries of the South Caucasus.
"I regularly communicate with different parties in the South Caucasus, because this region is significant for the Council of Europe and the entire European continent," he added.