«Թրամփը վերջ դրեց մեր և Ադրբեջանի հակամարտությանը». Ալբանիայի վարչապետը կատակել է
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջընթացը լուրջ և կարևոր քայլ է. հայտարարել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման՝ Կոպենհագենում «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ։
«Սա լուրջ հարց է։ Մենք սպասում էինք դրան: Սա տեղի է ունենում երկու պետությունների ղեկավարների հիանալի առաջնորդության, ինչպես նաև՝ ԱՄՆ նախագահի ջանքերի շնորհիվ։ Սա մեծ նվաճում է»,- ասել է Էդի Ռաման։
Նշենք, որ գագաթնաժողովի ընթացքում նաև հանդիպել են Ալբանիայի նախագահը, Ալիևը և Մակրոնը։ Ալբանիայի վարչապետը Մակրոնի և Ալիևի հետ զրուցելիս կատակել է. «Դուք չեք շնորհավորել ինձ ու Իլհամ Ալիևին. Թրամփը վերջ դրեց մեր միջև «հակամարտությանը»»։

Премьер-министр Албании Эди Рама, выступая перед началом саммита «Европейского политического сообщества» в Копенгагене, заявил, что прогресс в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном является «серьёзным и важным шагом».
«Это серьёзный вопрос. Мы ждали этого. Всё происходит благодаря выдающемуся лидерству глав двух государств, а также усилиям президента США. Это большое достижение», — отметил Рама.
В ходе саммита он встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Франции Эммануэлем Макроном. В беседе Рама с улыбкой добавил: «Вы так и не поздравили меня и Ильхама Алиева: Трамп положил конец нашему "конфликту"».