Global Sumud նավատորմի կազմակերպիչները հայտնել են, որ Իսրայելի զինված ուժերը կանգնեցրել են Գազա մարդասիրական օգնություն տեղափոխող օտարերկրյա ակտիվիստների 13 նավ։ Սակայն նավատորմի շուրջ 30 նավ շարունակում են շարժվել դեպի Գազա։
Reuters-ի փոխանցմամբ, Իսրայելի ԱԳՆ հրապարակած տեսանյութում երևում է նավատորմի ամենահայտնի մասնակիցներից մեկը՝ շվեդ ակտիվիստ, կլիմայի պաշտպան Գրետա Թունբերգը, որը նավի տախտակամածին նստած է զինվորներով շրջապատված։
«ՀԱՄԱՍ-Սումուդ նավատորմի մի քանի նավեր անվտանգ կանգնեցվել են, և նրանց ուղևորները տեղափոխվում են Իսրայելի նավահանգիստ։ «Գրետան և նրա ընկերները անվտանգ և առողջ են»»,- նշել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ X հարթակում։
Global Sumud նավատորմը բաղկացած է ավելի քան 40 քաղաքացիական նավերից, որոնցում գտնվում են մոտ 500 խորհրդարանականներ, իրավաբաններ և ակտիվիստներ։ Նավատորմը դեպի Գազա է տեղափոխում դեղորայք և սնունդ։
Telegram-ում հրապարակված տեսանյութերում նավակներում գտնվող մասնակիցները, ցույց տալով իրենց անձնագրերը, պնդում են, որ Իսրայելը իրենց առևանգել և տեղափոխել է։ Նրանք ընդգծում են, որ իրենց առաքելությունը բացառապես խաղաղ և մարդասիրական է։
Տեղի ունեցածը միջազգային արձագանք է առաջացրել։ Թուրքիան, Իսպանիան և Իտալիան նավեր կամ անօդաչու թռչող սարքեր են ուղարկել՝ սեփական քաղաքացիներին աջակցելու համար։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Իսրայելի գործողությունները որակել է որպես «ահաբեկչական հարձակում», որը վտանգի տակ է դնում անմեղ մարդկանց կյանքը։
Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն չորեքշաբթի հրամայել է արտաքսել Իսրայելի ողջ դիվանագիտական անձնակազմին՝ նավատորմում երկու կոլումբիացիների կալանավորման պատճառով։
Մալայզիայի վարչապետ Անվար Իբրահիմը հինգշաբթի դատապարտել է Իսրայելի գործողությունները՝ հայտարարելով, որ Իսրայելի ուժերը կալանավորել են ութ մալայզիացի քաղաքացու։

The organizers of the Global Sumud Flotilla said that Israeli forces have stopped 13 foreign activists' ships carrying humanitarian aid to Gaza. However, about 30 of the flotilla's ships continue to move towards Gaza.
According to Reuters, a video released by the Israeli Foreign Ministry shows one of the flotilla's most prominent participants, Swedish climate activist Greta Thunberg, sitting on the deck of a ship surrounded by soldiers.
"Several ships of the Hamas-Sumud flotilla have been safely stopped, and their passengers are being transferred to an Israeli port. "Greta and her friends are safe and sound," the Israeli Foreign Ministry said on its X platform.
The Global Sumud flotilla comprises more than 40 civilian ships, carrying approximately 500 parliamentarians, lawyers, and activists. The flotilla is transporting medicine and food to Gaza.
In videos posted on Telegram, the boatmen, showing their passports, claim that Israel has kidnapped and transported them. They emphasize that their mission is exclusively peaceful and humanitarian in nature.
The incident has sparked an international outcry. Turkey, Spain, and Italy have sent ships or drones to support their citizens.
The Turkish Foreign Ministry has described Israel's actions as a "terrorist attack" that endangers the lives of innocent people.
Colombian President Gustavo Petro ordered the expulsion of all Israeli diplomatic personnel on Wednesday over the detention of two Colombians on board the boat.