ԱՄՆ-ն սատարում է Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնման մեխանիզմին
ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ իր գերատեսչությունն աջակցում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մեխանիզմին՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցները վերականգնելու համար։
Բեսենթն ընդգծել է, որ «Իրանի կողմից ահաբեկչական միջնորդներին աջակցությունը և միջուկային զենքի հետապնդումը սպառնում են Մերձավոր Արևելքի, Միացյալ Նահանգների և նրա դաշնակիցների անվտանգությանը»։
«Իրանի դեմ պատժամիջոցները վերականգնելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մեխանիզմին աջակցելով՝ Ֆինանսների քարտուղարությունը թիրախավորում է իրանական զենքի գնման ցանցերը, որոնք աջակցում են նրա բալիստիկ հրթիռների և ռազմական ավիացիայի ծրագրերին։ Իրանի ռեժիմի կողմից ահաբեկչական միջնորդներին աջակցությունը և միջուկային զենքի հետապնդումը սպառնում են Մերձավոր Արևելքի, Միացյալ Նահանգների և մեր դաշնակիցների անվտանգությանը ամբողջ աշխարհում։ Նախագահ Թրամփի ղեկավարությամբ մենք կզրկենք ռեժիմին այն զենքերից, որոնք այն կարող է օգտագործել իր չարամիտ նպատակներին հասնելու համար»,- հայտարարել է Բեսենթը։

The US supports a mechanism for restoring sanctions against Iran
US Treasury Secretary Scott Bessent has announced that his department supports the UN Security Council mechanism to reinstate sanctions on Iran.
Bessent stressed that “Iran’s support for terrorist proxies and pursuit of nuclear weapons threatens the security of the Middle East, the United States, and our allies.”
“In supporting the UN Security Council mechanism to reinstate sanctions on Iran, the Treasury Department is targeting Iranian arms procurement networks that support its ballistic missile and military aircraft programs. The Iranian regime’s support for terrorist proxies and pursuit of nuclear weapons threatens the security of the Middle East, the United States, and our allies around the world. Under President Trump’s leadership, we will deny the regime the weapons it can use to achieve its malign goals,” Bessent said.