ԱՄՆ-ն քննարկում է Մադուրոյին տապալելու ռազմական տարբերակը
Դոնալդ Թրամփի խորհրդականները առաջարկել են Վենեսուելայի բռնապետ Նիկոլաս Մադուրոյին պաշտոնանկ անելու ռազմական տարբերակ. հաղորդում է The New York Times-ը։
Այս գաղափարը լոբբինգ է անում պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, որին աջակցում են ԿՀՎ-ն և ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը։
Վաշինգտոնը պաշտոնապես Մադուրոյին համարում է անօրինական առաջնորդ և մեղադրում է նրան թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և «ահաբեկչական խմբավորում» ղեկավարելու մեջ։
Պենտագոնը չի բացառում նրա ռեժիմը վերացնելու ռազմական տարբերակները։ Տարածաշրջանում ԱՄՆ զորքերի քանակը մեծացել է 6500-ով, և Կարիբյան ավազանում հավաքվել է նավատորմ։
ԱՄՆ ուժերը արդեն մի քանի հարվածներ են հասցրել Վենեսուելայի թմրանյութերի առևտրի հետ կապված նավերին։
Թրամփի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն «սկսել է ոչնչացնել Վենեսուելայի ահաբեկիչներին և Մադուրոյի գլխավորած թմրանյութերի ցանցերին»։
Ուշադրության կենտրոնում է ուժի կիրառումը, բայց լիարժեք գործողության վերաբերյալ որոշում դեռևս չի կայացվել։

The US is considering a military option to overthrow Maduro
Donald Trump’s advisers have proposed a military option to remove Venezuelan dictator Nicolas Maduro, The New York Times reports.
The idea is being lobbied by Secretary of State Marco Rubio, who the CIA and the US Department of Justice support.
Washington officially considers Maduro an illegitimate leader and accuses him of drug trafficking and leading a “terrorist group”.
The Pentagon does not rule out military options to remove his regime. The number of US troops in the region has increased by 6,500, and a fleet has been assembled in the Caribbean.
US forces have already carried out several strikes on ships involved in the Venezuelan drug trade.
According to Trump, the US “has begun to destroy Venezuelan terrorists and the drug networks led by Maduro”.