ԱՄՆ-ում պետական կառույցների մի մասը կդադարեցնի աշխատանքը. փաստաթուղթ չի ընդունվել
ԱՄՆ Սենատը չի կարողացել ընդունել ֆեդերալ ծախսերի ֆինանսավորման վերաբերյալ երկու օրինագծերից որևէ մեկը։ Սենատը նախ մեծամասնության ձայներով մերժել է ֆինանսավորման շարունակման վերաբերյալ Դեմոկրատական կուսակցության օրինագիծը, քանի որ դեմոկրատները Սենատում մեծամասնություն չունեն: Այնուհետև չի ընդունվել Հանրապետական կուսակցության օրինագիծը, չնայած հանրապետականները մեծամասնություն ունեն, սակայն այն բավարար չէ օրինագիծն ընդունելու համար:
Այսօրվանից Միացյալ Նահանգներում պետական կառույցների մի մասի աշխատանքը կդադարեցվի։ Ամերիկյան մամուլը սա է կոչվում «shutdown»՝ «շաթդաուն»՝ «անջատում»: Աշխատողների մի մասը կուղարկվի անվճար արձակուրդի, մի մասն էլ կշարունակի աշխատել առանց աշխատավարձի, բազմաթիվ պետական ծրագրեր ու ծառայություններ կկասեցվեն:
Սպիտակ տան Կառավարման և բյուջեի գրասենյակը հաշվետվություն է հրապարակել՝ դրանում մեղադրելով դեմոկրատներին:
«Տուժած գերատեսչությունները այժմ պետք է իրականացնեն կանոնակարգված «շաթդաունի» իրենց ծրագրերը», - նշված է հաշվետվությունում:
«Անհասկանալի է, թե որքան ժամանակ դեմոկրատները կպահպանեն այս անհիմն դիրքորոշումը, ուստի դժվար է կանխատեսել «շաթդաունի» տևողությունը», - հայտարարել է Կառավարման և բյուջեի գրասենյակը:
Թեև բյուջետային հակամարտությունները սովորական երևույթ են ամերիկյան քաղաքականությունում, այս անգամ ծախսերի շուրջ պայքարը հատկապես սուր է, հաշվի առնելով, որ վերջին ինը ամիսների ընթացքում նախագահ Դոնալդ Թրամփը հետևողականորեն կրճատել է ֆեդերալ իշխանությունների անձնակազմն ու ծախսերը:
Վերջին անգամ կառավարությունն աշխատանքը դադարեցրել էր 2018 թվականի վերջին՝ Դոնալդ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ժամանակ:

Some government agencies in the US will cease operations: document not adopted
The US Senate failed to pass either of the two bills that would fund federal spending. The Senate initially rejected the Democratic Party's bill to continue funding by a majority vote, as Democrats do not hold a majority in the Senate. Then, the Republican Party's bill was not adopted, despite Republicans having a majority, which was not enough to pass the bill.
Starting today, the work of some government agencies in the United States will be suspended. The American press refers to this as a "shutdown." Some employees will be sent on unpaid leave, while others will continue to work without pay. Additionally, many government programs and services will be suspended.
The White House Office of Management and Budget has published a report blaming the Democrats for this.
"The affected departments must now implement their own programs for an orderly 'shutdown', - the report states.
"It is unclear how long Democrats will maintain this untenable position, making it difficult to predict the duration of the shutdown," the Office of Management and Budget said.
While budget conflicts are common in American politics, this time the battle over spending is particularly acute, given that President Donald Trump has consistently reduced federal staff and spending over the past nine months.