Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Բրյուսելում հանձնաժողովի անվտանգության խորհրդի նիստի մեկնարկից առաջ հայտարարել է, որ Եվրահանձնաժողովը Ուկրաինայի հետ համաձայնության է եկել անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության համար 2 միլիարդ եվրո հատկացնելու հարցում:
Ֆինանսավորումը նախատեսված է Ուկրաինայի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման և բարձր տեխնոլոգիական հնարավորությունների զարգացման համար։
«Սա Ուկրաինային թույլ կտա ընդլայնվել և օգտագործել իր ողջ ներուժը: Նաև թույլ կտա ԵՄ-ին՝ օգտվել այս տեխնոլոգիայից», - բացատրել է նա:

ЕС выделит Украине 2 миллиарда евро на производство беспилотников
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила в Брюсселе, перед началом заседания Совета безопасности комиссии, что Еврокомиссия достигла договоренности с Украиной о выделении 2 миллиардов евро для производства беспилотных летательных аппаратов.
Финансирование направлено на укрепление оборонных возможностей Украины и развитие высокотехнологичных решений.
«Это позволит Украине расширяться и использовать весь свой потенциал. Также это даст возможность ЕС пользоваться данной технологией», — отметила фон дер Ляйен.