YouTube վիդեոհոսթինգը համաձայնել է վճարել 24,5 միլիոն դոլար (գրեթե 21 միլիոն եվրո) ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դատական հայցը կարգավորելու համար: Սա կապված է 2021 թվականի հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի անկարգություններից հետո նրա հաշիվը ժամանակավորապես արգելափակելու հետ: Այս մասին գրում է AP գործակալությունը։
Համաձայնագրի պայմանների համաձայն՝ այս գումարից 22 միլիոն դոլարը կփոխանցվի Սպիտակ տան դահլիճի կառուցման համար պատասխանատու «Trust for the National Mall» կազմակերպությանը։ Մնացած 2.5 միլիոն դոլարը կբաշխվի գործի մյուս հայցվորների միջև, այդ թվում՝ գրող Նաոմի Վուլֆի և Ամերիկյան պահպանողական միությանը։
Թրամփի ֆեյսբուքյան, Instagram-ի, YouTube-ի և Facebook-ի հաշիվներն արգելափակվել են այն բանից հետո, երբ նախագահական ընտրությունների արդյունքներից դժգոհ նրա կողմնակիցները ներխուժել են Կապիտոլիումի շենք: Սոցցանցերի ղեկավարությունը որոշել է, որ Թրամփն իր հաղորդագրություններով նպաստել է այդ ակցիային։

YouTube to pay Trump $24.5 million
YouTube has agreed to pay $24.5 million (approximately 21 million euros) to settle a lawsuit filed by US President Donald Trump. This is related to the temporary blocking of his account after the riots at the Capitol on January 6, 2021. The AP agency reports this.
Under the terms of the agreement, $22 million of this amount will be transferred to the Trust for the National Mall, the organization responsible for the construction of the White House Hall. The remaining $2.5 million will be divided between other plaintiffs in the case, including writer Naomi Wolf and the American Conservative Union.
Trump's Facebook, Instagram, and YouTube accounts were blocked after his supporters, dissatisfied with the results of the presidential election, stormed the Capitol building. The management of social networks decided that Trump contributed to the action with his messages.