Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարությամբ է հանդես եկել Անկարայում կայացած կաբինետի նիստից հետո։ Իր ելույթում պետության ղեկավարն անդրադարձել է սոցիալական, տնտեսական, միջազգային և ներքին քաղաքականության լայն շրջանակի հարցերի։
«Չնայած Իսրայելի կողմից այն խոչընդոտելու փորձերին, 80-րդ Գլխավոր ասամբլեան նշանավորվեց պաղեստինյան հարցով»,- ասել է նա։
Էրդողանի խոսքով՝ բացառությամբ մի քանի երկրի, գործնականում ոչ ոք չի ցանկանում հանդիպել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին կամ լուսանկարվել նրա հետ։
Նախագահը նշել է, որ գործնականում բոլորը համաձայն են, որ կոռուպցիոն հետաքննությունների պատճառով հուսահատ վիճակում գտնվող Նեթանյահուն տարածաշրջանը և ամբողջ աշխարհը մղել է պատերազմի կրակի մեջ՝ իր դիրքերը պահպանելու համար։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ Պաղեստինը ճանաչող երկրների թիվը հասել է 158-ի. Թուրքիան արդյունավետորեն ղեկավարել է այս պայքարը։ Մենք ամուր կանգնած ենք պաղեստինյան ժողովրդի կողքին, երբ նրանք պաշտպանում են իրենց հողը, ազատությունը և պատիվը։ Ես հավատում եմ, որ մոտ ապագայում մենք կտեսնենք դրական արդյունքներ պարոն Թրամփի հետ մեր հանդիպումից»,- ասել է Էրդողանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ կատարած իր այցի և բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքները։

Netanyahu has thrown the region and the entire world into the flames of war. Erdogan
Turkish President Recep Tayyip Erdogan made a statement after a cabinet meeting in Ankara. In his speech, the head of state addressed a wide range of social, economic, international, and domestic policy issues.
"Despite Israel's attempts to obstruct it, the 80th General Assembly was marked by the Palestinian issue," he said.
According to Erdogan, except for a few countries, practically no one wants to meet Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu or take a photo with him.
The president noted that practically everyone agrees that Netanyahu, who is in a desperate situation due to corruption investigations, has pushed the region and the entire world into the fire of war to maintain his position.
"We are delighted that the number of countries recognizing Palestine has reached 158. Turkey has effectively led this struggle. "We stand firmly with the Palestinian people as they defend their land, freedom, and honor. I believe that in the near future we will see positive results from our meeting with Mr. Trump," Erdogan said, commenting on the results of his visit to the United States and the high-level talks.