Եվրամիությունն այսօր վերականգնել է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները՝ ի պատասխան միջուկային համաձայնագրի պահանջների չկատարման։ «Դիվանագիտական բանակցությունների դուռը բաց է մնում»,- ասվում է ԵՄ դանիական նախագահության հայտարարության մեջ։
Ըստ ԵՄ-ի՝ պատժամիջոցները ներառում են Իրանի Կենտրոնական բանկի և այլ իրանական բանկերի ակտիվների սառեցում, ինչպես նաև որոշակի իրանցի պաշտոնյաների համար ճանապարհորդության արգելք։
ԵՄ-ն նաև արգելում է Իրան հում նավթի գնումն ու տեղափոխումը, ոսկու և որոշակի ռազմածովային սարքավորումների վաճառքը կամ մատակարարումը։ Կիրակի օրը ՄԱԿ-ը վերականգնել է զենքի էմբարգոն և այլ պատժամիջոցներ Իրանի նկատմամբ՝ միջուկային ծրագրի պատճառով։

The European Union today reimposed sanctions on Iran in response to its failure to meet the requirements of the nuclear deal. “The door to diplomatic negotiations remains open,” the EU’s Danish presidency said in a statement.
The sanctions include an asset freeze on the Central Bank of Iran and other Iranian banks, as well as a travel ban on certain Iranian officials, the EU said.
The EU also bans the purchase and transportation of crude oil to Iran, as well as the sale or supply of gold and certain types of naval equipment. On Sunday, the UN reimposed an arms embargo and other sanctions on Iran over its nuclear program.