«Թալիբան» շարժումը հայտարարել է ԱՄՆ քաղաքացի Ամիր Ամիրիի ազատ արձակման մասին: Նախկին բանտարկյալը հանձնվել է ԱՄՆ նախագահի պատանդների հարցերով հատուկ դեսպան Ադամ Բյոլերին:
Այս ամսվա սկզբին Վաշինգտոնի դեսպանը բանակցություններ է վարել «Թալիբան»-ի հետ՝ հնարավոր բանտարկյալների փոխանակման վերաբերյալ։
Ամիրիի ձերբակալության հանգամանքների մասին քիչ բան է հայտնի: Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրի խոսքով՝ Ամիրին կալանքի տակ է գտնվել 2024 թվականի դեկտեմբերից: Նա բժշկական զննում կանցնի Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում՝ նախքան տուն վերադառնալը:

The Taliban movement announced the release of American citizen Amir Amiry. The former prisoner was handed over to Adam Buehler, the US President’s special envoy for hostage affairs.
Earlier this month, the US ambassador held talks with the Taliban about a possible prisoner exchange.
Little is known about the circumstances of Amiry’s arrest. According to a source familiar with the situation, Amiry has been in custody since December 2024. He will undergo a medical examination in the Qatari capital of Doha before returning home.