Թրամփը թույլատրել է Ուկրաինային հարվածել ՌԴ-ի խորքերին. Քելլոգ
ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելլոգը հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփն Ուկրաինային թույլատրել է հեռահար հարվածներ հասցնել Ռուսաստանին: Այս մասին նա ասել Է Fox News-ի եթերում։
Ըստ Քելոգի՝ «բայց Պենտագոնը չի լիազորել Ուկրաինային դրանք իրականացնել»։
«Բոլորը պետք է հետևեն նախագահի ասածներին։ Նա Սահմանադրության համաձայն գերագույն հրամանատարն է, և բոլորը ենթարկվում են նրան», - նշել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդը։
Հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ նախագահի դիրքորոշումն այն է, որ Ուկրաինան կարող է հեռահար հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի դեմ, Քելոգը պատասխանել է.
«Կարծում եմ՝ կարդալով նրա ասածը, և կարդալով փոխնախագահ Վենսի և պետքարտուղար Ռուբիոյի ասածները, պատասխանը՝ այո։ Օգտագործեք խորը հարվածի հնարավորությունը։ Սուրբ տարածքներ չկան»։

US President's special envoy, Keith Kellogg, has announced that Donald Trump has authorized Ukraine to launch long-range strikes against Russia. He said this on Fox News.
According to Kellogg, "but the Pentagon did not authorize Ukraine to carry them out."
"Everyone should follow what the president says. He is the commander-in-chief under the Constitution, and everyone obeys him," the US president's special envoy noted.
When asked whether the US president's position is that Ukraine can launch long-range strikes against Russia, Kellogg replied:
"I think, reading what he said, and reading what Vice President Vance and Secretary of State Rubio said, the answer is yes. Use the deep strike option. There are no sacred territories."