Թրամփը թույլատրել է Ուկրաինային հարվածել ՌԴ-ի խորքերին. Քելլոգ
ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելլոգը հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփն Ուկրաինային թույլատրել է հեռահար հարվածներ հասցնել Ռուսաստանին: Այս մասին նա ասել Է Fox News-ի եթերում։
Ըստ Քելոգի՝ «բայց Պենտագոնը չի լիազորել Ուկրաինային դրանք իրականացնել»։
«Բոլորը պետք է հետևեն նախագահի ասածներին։ Նա Սահմանադրության համաձայն գերագույն հրամանատարն է, և բոլորը ենթարկվում են նրան», - նշել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդը։
Հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ նախագահի դիրքորոշումն այն է, որ Ուկրաինան կարող է հեռահար հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի դեմ, Քելոգը պատասխանել է.
«Կարծում եմ՝ կարդալով նրա ասածը, և կարդալով փոխնախագահ Վենսի և պետքարտուղար Ռուբիոյի ասածները, պատասխանը՝ այո։ Օգտագործեք խորը հարվածի հնարավորությունը։ Սուրբ տարածքներ չկան»։

Специальный представитель президента США Кит Келлог заявил, что Дональд Трамп разрешил Украине наносить дальние удары по России. Об этом он сказал в эфире Fox News.
По словам Келлога, «но Пентагон не уполномочил Украину их осуществлять».
«Все должны следовать указаниям президента. Он в соответствии с Конституцией является верховным главнокомандующим, и все подчиняются ему», — отметил специальный посланник президента США.
На вопрос, является ли позиция президента США таковой, что Украина может наносить дальние удары по России, Келлог ответил:
«Думаю, прочитав то, что он сказал, и прочитав высказывания вице-президента Венса и госсекретаря Рубио, ответ — да. Используйте возможность глубокого удара. Священных зон нет».