ԵՄ-ը փորձում է առաջ տանել Ուկրաինայի և Մոլդովայի անդամակցությունը՝ շրջանցելով Օրբանի վետոն
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան նախաձեռնել է դիվանագիտական արշավ՝ արագացնելու Ուկրաինայի և Մոլդովայի անդամակցության գործընթացը. գրում է Politico-ն։ Նրա առաջարկի համաձայն՝ ԵՄ անդամակցության բանակցային «կլաստերները» կարող են բացվել ոչ թե միաձայն, այլ որակյալ մեծամասնության աջակցությամբ։
Այս քայլը հնարավորություն կտա Ուկրաինային և Մոլդովային՝ սկսել բարեփոխումները, նույնիսկ եթե որոշ երկրներ, այդ թվում՝ Հունգարիան, դեմ արտահայտվեն։ Միաժամանակ, կլաստերները փակելու համար շարունակելու է պահանջվել բոլոր անդամների համաձայնությունը։
Դիվանագետների խոսքով՝ Կոշտան վերջին շաբաթներին ակտիվորեն հանդիպումներ է ունեցել եվրոպական մայրաքաղաքներում և ՄԱԿ ԳԱ շրջանակում՝ այս պլանի համար աջակցություն ստանալու նպատակով։
Այս քայլը թույլ կտա ԵՄ-ին արագացնել և չխոչընդոտել երկրների ադամակցության կայուն ընթացքին, մինչև կհարթվեն մնացած խնդիրները։

EU tries to push through Ukraine and Moldova membership, bypassing Orban's veto
European Council President Antonio Costa has launched a diplomatic campaign to speed up the accession process for Ukraine and Moldova, Politico reports. Under his proposal, EU accession negotiation “clusters” could be opened with the support of a qualified majority rather than unanimity.
This step would allow Ukraine and Moldova to start reforms, even if some countries, including Hungary, oppose them. At the same time, the agreement of all members would continue to be required to close the clusters.
According to diplomats, Costa has been actively meeting in European capitals and at the UN General Assembly in recent weeks to gain support for the plan.
This step would allow the EU to accelerate and not hinder the countries’ steady accession process until the remaining issues are resolved.