Մոլդովայում բողոքի ցույցեր են. ընդդիմությունը չի ընդունում ընտրությունների արդյունքները
Մոլդովայում ընդդիմությունը բողոքի ցույցեր է սկսել՝ չընդունելով կիրակի օրը կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։
Նախկին նախագահ, «Հայրենասերների բլոկի» առաջնորդ Իգոր Դոդոնը հանրահավաք է կազմակերպել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի շենքի առջև՝ հայտարարելով, որ իշխանությունը «հաղթել է» միայն երկրի ներսում։ Նրա խոսքով՝ ԿԸՀ-ն պարտավոր է բողոքները քննարկել։ Քաղաքական գործիչը նաև կոչ է արել Քիշնևում հավաքված ցուցարարներին՝ չտրվել սադրանքների և գործել բացառապես օրենքի շրջանակում։
Հանրահավաքում Դոդոնը ընդգծել է. «Իշխանությունը շուտ է ուրախանում, ժողովուրդը դժգոհ է և չի վախենում։ Հաղթանակը լինելու է մերը»։ Նա հավելել է նաև, որ գործող իշխանությունները «վախեցրել են մարդկանց», ինչի հետևանքով որոշ քաղաքացիներ հրաժարվել են մասնակցել ընտրություններին։
Բողոքի գործողությունները տեղի են ունեցել ԿԸՀ-ի և խորհրդարանի շենքերի մոտ, որտեղ հավաքվել էին հարյուրավոր ընդդիմադիրներ։ Ոստիկանությունը նախապես զգուշացրել էր հնարավոր անկարգությունների մասին, սակայն, ըստ առկա տեղեկությունների, ցույցերը խաղաղ են անցել։ Դոդոնի կոչով հանրահավաքները շարունակվում են, և ընդդիմությունը պահանջում է ընտրությունների արդյունքների վերանայում։
Մոլդովայի իշխանությունները հերքել են կեղծիքների մասին մեղադրանքները՝ ընդգծելով, որ ընտրությունները անցկացվել են օրինական, իսկ Ռուսաստանի միջամտության փորձերը ձախողվել են։
Ընդդիմադիրները պնդում են, որ ցույցերը շարունակվելու են, մինչև ԿԸՀ-ն չքննարկի իրենց ներկայացրած բողոքները։

The opposition in Moldova has launched protests, rejecting the results of the parliamentary elections held on Sunday.
Former President and leader of the Patriotic Bloc, Igor Dodon, held a rally in front of the Central Electoral Commission, stating that the government has "won" only within the country. According to him, the CEC is obliged to consider the complaints. The politician also called on the protesters gathered in Chisinau not to give in to provocations and to act exclusively within the law.
At the rally, Dodon stressed: "The government rejoices too soon, the people are dissatisfied and not afraid. Victory will be ours." He also added that the current authorities have "intimidated people," as a result of which some citizens refused to participate in the elections.
The protest actions took place near the CEC and parliament buildings, where hundreds of oppositionists had gathered. Police had warned of possible unrest, but the demonstrations were reportedly peaceful. The rallies, called by Dodon, continue, and the opposition is demanding a review of the election results.
Moldovan authorities have denied allegations of fraud, stressing that the elections were conducted legally and that attempts by Russia to interfere have been unsuccessful.
The opposition says the demonstrations will continue until the Central Election Commission considers their complaints.