Վրաստանը կորած Է Եվրոպայի համար. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, տեսակապով դիմելով Վարշավայի անվտանգության ֆորումի մասնակիցներին, կրկին հայտարարել է, որ Վրաստանը կորած է Եվրոպայի համար:
Զելենսկին մեկնաբանել է Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրություններում եվրոպամետ ուժերի հաղթանակը:
«Այսօր մենք շնորհավորում ենք Մոլդովային։ Ընտրություններում հաղթել է Եվրոպայի գաղափարը՝ նորմալ և կայուն ազգային զարգացման գաղափարը։ Ռուսաստանի քայքայիչ ազդեցությունն այլևս չի տարածվի Եվրոպայում։ Այսօր առավոտյան ես խոսեցի Մայա Սանդուի հետ և շնորհավորեցի նրան, որ Ռուսաստանը չկարողացավ ապակայունացնել Մոլդովան՝ չնայած երկիրը խարխլելու վրա ծախսված հսկայական ռեսուրսների»,- ասել է Զելենսկին։
Հաջորդիվ նա ասել է, որ Մոլդովայում իրավիճակը տարբերվում է Վրաստանի իրավիճակից:
«Այսօր Վրաստանը շատ առումներով կորած է Եվրոպայի համար։ Գուցե մի օր նա վերադառնա եվրոպական ուղի: Բայց դրա համար Եվրոպան չպետք է աչք փակի այն ամենի վրա, ինչ տեղի է ունենում այնտեղ և Բելառուսում։ Ռուսաստանի յուրաքանչյուր հաջողություն մեր տարածաշրջանում միշտ կորուստ է Եվրոպայի համար։ Ուստի մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ կորցնել ոչ մի օր և ոչ մի երկիր»,- ընդգծել է Զելենսկին։

Georgia is lost to Europe. Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky, addressing the participants of the Warsaw Security Forum via video link, reiterated that Georgia is lost to Europe.
Zelensky commented on the victory of pro-European forces in the parliamentary elections in Moldova.
"Today, we congratulate Moldova. The idea of ​​Europe, the idea of ​​normal and stable national development, has won the elections. Russia's destructive influence will no longer spread in Europe. This morning, I spoke with Maia Sandu and congratulated her on the fact that Russia was unable to destabilize Moldova, despite the huge resources spent on undermining the country," Zelensky said.
He then stated that the situation in Moldova differs from that in Georgia.
"Today, Georgia is lost to Europe in many ways. Maybe one day it will return to the European path. However, Europe should not disregard everything that is happening there and in Belarus. "Every success of Russia in our region is always a loss for Europe. Therefore, we cannot afford to lose a single day and a single country," Zelensky stressed.