Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը զգուշացրել է, որ Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև հակամարտությունը կարող է վերածվել զանգվածային ոչնչացման զենքի կիրառմամբ պատերազմի։
«Նման հակամարտությունը պարունակում է զանգվածային ոչնչացման զենքի կիրառմամբ պատերազմի վերածվելու բացարձակ իրական ռիսկ։ Հետևաբար, մենք պետք է զգոն մնանք», - գրել է նա տելեգրամի իր էջում։
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանին պատերազմ պետք չէ ոչ մեկի հետ, նույնիսկ՝ «պառավ Եվրոպայի»։ Ըստ նրա՝ Եվրոպայի տնտեսությունը թույլ է և կախված է ԱՄՆ-ից, իսկ նրա մշակույթն անփառունակ կերպով դեգրադացվում է։
«Ճակատագրական պատահականության հավանականությունը միշտ գոյություն ունի։ Իսկ ցրտահարված ապուշների գերակտիվության գործոնը ոչ մի տեղ չի անհետացել»,- ընդգծել է Մեդվեդևը։

Medvedev warns of the use of weapons of mass destruction
The deputy head of the Russian Security Council, Dmitry Medvedev, has warned that the conflict between Europe and Russia could escalate into a war using weapons of mass destruction.
“Such a conflict carries an absolutely real risk of developing into a war using weapons of mass destruction. Therefore, we must remain vigilant,” he wrote on his Telegram page.
He also noted that Russia does not need war with anyone, even “old Europe.” According to him, Europe’s economy is weak and dependent on the United States, and its culture is degrading ingloriously.
“The possibility of a fatal coincidence always exists. And the factor of hyperactivity of cold-blooded idiots has not disappeared anywhere,” Medvedev emphasized.