Թուրքիայի նպատակը տարածաշրջանում խաղաղության, հանգստության և կայունության ապահովումն է, մենք պատրաստ ենք երկխոսել բոլորի հետ, Bosphorus դիվանագիտական ֆորումում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Նրա խոսքով՝ համաշխարհային խաղաղությունն ու անվտանգությունն այսօր զիջել են պատերազմի և անկայունության անվերջանալի հորձանուտին։
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հաղթողների կողմից հաստատված կարգը կորցրել է և՛ հեղինակությունը, և՛ ֆունկցիոնալությունը։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նման մեխանիզմները ստեղծվել են մարդասիրական աղետները կանխելու համար։ Սակայն այսօր այն կառույցները, որոնք պետք է լուծումների բանալին լինեին, դարձել են խնդրի մի մասը»,- ասել է նա։
Էրդողանի խոսքով՝ Թուրքիան չի կարող անտարբեր մնալ տարածաշրջանում տառապանքների, ճնշումների և անվերջանալի հակամարտությունների նկատմամբ։
«Մենք միայն մեկ նպատակ ունենք՝ դա տարածաշրջանում խաղաղության, հանգստության և կայունության ապահովումն է։ Թուրքիան ունակ է երկխոսել բոլորի հետ՝ խաղաղության, կայունության, հանգստության և արդարության համար»,- հավելել է նա։

Turkey's goal is to ensure peace, tranquility, and stability in the region. We are ready to dialogue with everyone, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said at the Bosphorus Diplomatic Forum.
According to him, world peace and security have given way to an endless whirlpool of war and instability today.
"The order established by the victors after World War II has lost both its authority and functionality. Mechanisms such as the UN Security Council were created to prevent humanitarian disasters. However, today the structures that were supposed to be the key to solutions have become part of the problem," he said.
According to Erdogan, Turkey cannot remain indifferent to the suffering, oppression, and endless conflicts in the region.
"We have only one goal, which is to ensure peace, tranquility, and stability in the region. Turkey is capable of dialogue with everyone for peace, stability, tranquility, and justice," he added.