BBC-ի տվյալներով՝ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլեերը մասնակցում է Գազայում անցումային իշխանություն ստեղծելու քննարկումներին, եթե այնտեղ հասնեն զինադադարի։
Նախաձեռնության հիմքում, որը քննարկվել է Դոնալդ Թրամփի և արաբ առաջնորդների մասնակցությամբ՝ ՄԱԿ-ում, Գազայի կառավարումն անցումային մարմնին հանձնելու գաղափարն է՝ ՄԱԿ-ի հովանու և Ծոցի երկրների աջակցության ներքո։
Ամերիկյան կողմում քննարկված տարբերակներից մեկն առաջարկում է, որ այն առաջնորդի հենց Թոնի Բլեերը։ Նրա գրասենյակը, սակայն, հայտնել է, որ նա չի աջակցի որևէ քայլի, որտեղ խոսք կա Գազայի բնակչության տեղափոխման մասին։
Բլերը օգոստոսին մասնակցել է Թրամփի հետ հանդիպմանը՝ Գազայի հետպատերազմյան ծրագրերը քննարկելու նպատակով։
Քննարկումները զուգընթաց են տեղի ունենում այն բանի հետ, որ Ֆրանսիան, Դանիան, Կանադան, Ավստրալիան և Բրիտանիան արդեն պաշտոնապես ճանաչել են Պաղեստինի պետությունը՝ ի հակադրություն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի քննադատությանը։

According to the BBC, former British Prime Minister Tony Blair is participating in discussions on the establishment of a transitional authority in Gaza, should a ceasefire be reached there.
The initiative, which was discussed at the UN with the participation of Donald Trump and Arab leaders, is based on the idea of ​​transferring the administration of Gaza to a transitional body under the auspices of the UN and the support of the Gulf states.
One of the options discussed on the American side suggests that Tony Blair himself would lead it. However, his office has said that he would not support any step that involves the transfer of the population of Gaza.
Blair participated in a meeting with Trump in August to discuss post-war plans for the Gaza Strip.
The discussions take place in parallel with the fact that France, Denmark, Canada, Australia, and Britain have already officially recognized the state of Palestine, in contrast to criticism from the US and Israel.