ԱՄՆ-ն հոկտեմբերի 1-ից պատժամիջոցներ կսահմանի ռուսական տիրապետության տակ գտնվող սերբական NIS նավթային ընկերության դեմ, որը ղեկավարում է Սերբիայի միակ նավթավերամշակման գործարանը, հինգշաբթի ասել է երկրի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը:
NIS - ը, որում «Գազպրոմնեֆտին» բաժին է հասնում 44,9%, «Գազպրոմի» ստորաբաժանմանը՝ 11,3%, իսկ Սերբիայի կառավարությանը՝ 29,9%, ղեկավարում է Սերբիայի միակ նավթավերամշակման գործարանը Բելգրադից ոչ հեռու գտնվող Պանչևո քաղաքում:
Գործարանի հզորությունը կազմում է տարեկան 4,8 մլն տոննա և ապահովում է բալկանյան երկրի կարիքների մեծ մասը, իսկ պատժամիջոցները կարող են վտանգել հումքի մատակարարումները խորվաթական Janaf նավթամուղի միջոցով:
«Քանի որ բանկերին կարգելվի աշխատել NIS-ի հետ, դժվարություններ կառաջանան աշխատավարձերի վճարման հարցում։ Բայց եկեք սպասենք հոկտեմբերի 1 - ին, գուցե հրաշք տեղի ունենա», - ասել է Վուչիչը։

The United States will impose sanctions on the Russian-owned Serbian oil company NIS, which runs Serbia's only oil refinery, starting October 1, President Aleksandar Vucic said on Thursday.
NIS, in which Gazpromneft holds a 44.9% stake, a Gazprom unit holds 11.3%, and the Serbian government holds 29.9%, operates Serbia's only oil refinery in the town of Pančevo, located near Belgrade.
The plant has a capacity of 4.8 million tons per year and supplies most of the Balkan country's needs, and the sanctions could threaten crude supplies via the Croatian Janaf pipeline.
"Since banks are banned from working with NIS, there will be difficulties in paying salaries. "But let's wait until October 1, maybe a miracle will happen," Vucic said.