Ինչո՞վ են կարևոր Մոլդովայում կայանալիք ընտրությունները
Կիրակի՝ սեպտեմբերի 28-ին, Մոլդովայում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն երկրի առաջիկա տարիների ճակատագիրը կանխորոշելու առումով։
Ընտրարշավի առանցքային թեմաներն են Մոլդովայի եվրաինտեգրացիայի ապագան և պատերազմի հնարավոր սպառնալիքը, որն, ըստ որոշ պնդումների, կարող է հասնել երկրին։ BBC-ն հաղորդում է, որ ընտրություններին ընդառաջ Մոլդովան Կրեմլի հետ կապ ունեցող ուժերի կողմից բախվել է աննախադեպ ճնշումների, որոնք զբաղվել են ձայների գնմամբ և սոցիալական ցանցերում ապատեղեկատվության տարածմամբ։
Կիրակի օրը քաղաքացիները կընտրեն խորհրդարանի 101 պատգամավոր, որոնք առաջիկա չորս տարվա ընթացքում կորոշեն երկրի քաղաքական ուղին։ Որպես խորհրդարանական հանրապետություն՝ Մոլդովայում հենց խորհրդարանն ունի պետության կառավարման առանցքային դերը։
Սա առաջին խոշոր ընտրարշավն է անցած տարվա նախագահական ընտրություններից և Եվրամիությանն անդամակցելու մասին հանրաքվեից հետո, որոնք ավարտվել էին եվրաինտեգրացիայի կողմնակիցների և նախագահ Մայա Սանդուի հաղթանակով։ Ներկայումս խորհրդարանում միանձնյա մեծամասնություն ունի Սանդուի ղեկավարած «Գործողություն և համերաշխություն» (PAS) կուսակցությունը, որը ձգտում է պահպանել իր գերակայությունը։
Ընտրությունների հիմնական մրցակիցներն են PAS կուսակցությունը և նախկին նախագահ Իգոր Դոդոնի ղեկավարած «Հայրենասերների ընտրական բլոկը», որն ունի սերտ կապեր Կրեմլի հետ։ Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ այս ընտրությունները պատմական նշանակություն ունեն ոչ միայն Մոլդովայի, այլև՝ Ուկրաինայի և ողջ Եվրոպայի համար։
Քվեարկությունը տեղի է ունենում երկրի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ճանապարհին վճռորոշ պահին։ Մոլդովան արդեն ստացել է ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ և գտնվում է անդամակցության վերաբերյալ պաշտոնական բանակցություններ սկսելու շեմին։ Քիշնևում արևմտամետ իշխանության պահպանումը կարող է զգալիորեն առաջ մղել եվրաինտեգրացիայի գործընթացն առաջիկա տարիներին, մինչդեռ ցանկացած այլ արդյունք կա՛մ կդադարեցնի, կա՛մ կդանդաղեցնի Մոլդովայի ճանապարհը դեպի Եվրոպա։

On Sunday, September 28, Moldova will hold parliamentary elections that will determine the country’s fate for years to come.
The key issues in the election campaign are the future of Moldova’s European integration and the potential threat of war, which some say could reach the country. The BBC reports that in the run-up to the elections, Moldova has faced unprecedented pressure from Kremlin-linked forces, who have been engaged in vote-buying and disinformation on social media.
On Sunday, citizens will elect 101 members of parliament who will determine the country’s political path for the next four years. As a parliamentary republic, the parliament plays a key role in governing the state.
This is the first primary election campaign since last year’s presidential election and referendum on EU membership, which ended in a victory for pro-Europeans and President Maia Sandu. Currently, the Action and Solidarity (PAS) party, led by Sandu, has a single majority in parliament and is seeking to maintain its dominance.
The main competitors in the elections are the PAS party and the Patriotic Electoral Bloc led by former President Igor Dodon, which has close ties to the Kremlin. Analysts say the polls are of historic importance not only for Moldova, but also for Ukraine and Europe as a whole.
The vote comes at a crucial moment in the country’s path to joining the European Union. Moldova has already been granted EU candidate status and is on the verge of starting formal accession negotiations. Maintaining a pro-Western government in Chisinau could significantly advance the European integration process in the years to come. At the same time, any other outcome would either halt or slow down Moldova’s path to Europe.