Թրամփը հաստատել է TikTok-ի ամերիկյան բաժնի վաճառքը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սեպտեմբերի 25-ին ստորագրել է գործադիր հրաման, ըստ որի՝ TikTok-ի ամերիկյան բաժինը չինական ByteDance-ից կվաճառվի ԱՄՆ և միջազգային ներդրողներին։ Գործարքը նպատակ ունի բավարարել 2024 թվականի ազգային անվտանգության պահանջները։
Նորաստեղծ TikTok U.S. ընկերությունը կգործի ամերիկյան վերահսկողության ներքո, իսկ դրա արժեքը կկազմի շուրջ 14 միլիարդ դոլար։ Ընկերության 50%-ը կանցնի Oracle-ին և Silver Lake-ին, մոտ 30%-ը՝ ByteDance-ի ամերիկացի բաժնետերերին, իսկ ByteDance-ը կպահպանի պակաս քան 20% մասնաբաժին։
TikTok-ի ալգորիթմը կվերահսկվի ամերիկյան անվտանգության գործընկերների կողմից, իսկ դրա կառավարումն անցնելու է նոր համատեղ ձեռնարկությանը։
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ ունեցած զրույցում Թրամփը հայտնել է գործարքի մանրամասները, ինչին ի պատասխան Սին համաձայնություն է տվել շարունակել գործընթացը։ Չինաստանի դեսպանատունը Վաշինգտոնում դեռևս չի արձագանքել։

US President Donald Trump signed an executive order on September 25, according to which the American division of TikTok will be sold to US and international investors from China's ByteDance. The deal is designed to meet national security requirements by 2024.
The newly created TikTok US company will operate under American control and is expected to be worth approximately $14 billion. Fifty % of the company will be acquired by Oracle and Silver Lake, approximately 30% by ByteDance's American shareholders, and ByteDance will retain a stake of less than 20%.
American security partners will control TikTok's algorithm, and its management will be transferred to a new joint venture.
In a conversation with Chinese President Xi Jinping, Trump revealed the details of the deal, and in response, Xi agreed to continue the process. The Chinese Embassy in Washington has not yet responded.