Նյու Յորքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից կազմակերպված Տրանսատլանտյան ընթրիքին:
Արարատ Միրզոյանը, Ջեյհուն Բայրամովը և Մարկո Ռուբիոն կարճ զրույց են ունեցել:
Միջոցառման վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից հայտնում են. «ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հյուրընկալել է 2025 թվականի Տրանսատլանտյան ընթրիքը, որին մասնակցել են Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների արտգործնախարարները, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը, ինչպես նաև Հայաստանի, Ադրբեջանի, Շվեյցարիայի և Ուկրաինայի արտգործնախարարները։
Պետքարտուղար Ռուբիոն ընդգծել է տրանսատլանտյան գործընկերության կարևորությունը խաղաղության պահպանման և բարգավաճման հասնելու համար։ Նա նշել է ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների պատմական պարտավորությունը՝ մեծացնելու պաշտպանական ծախսերը՝ զսպման ամրապնդման նպատակով։ Բացի այդ, Ռուբիոն կարևորել է դիվանագիտական փոխգործակցության շարունակումը՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմը դադարեցնելու համար։
Պետքարտուղարը նաև անդրադարձել է Չինաստանի վնասակար ազդեցությանը հակազդելու, Մերձավոր Արևելքում կայունության հասնելու համար համատեղ համագործակցության կարևորությանը, ներառյալ՝ ապահովելով, որ Իրանը երբեք չմշակի կամ ձեռք չբերի միջուկային զենք։ Նա նաև բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահի ջանքերը՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը դեպի կայուն խաղաղություն տանելու գործում»։

In New York, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov participated in the Transatlantic Dinner hosted by US Secretary of State Antony Blinken.
Ararat Mirzoyan, Jeyhun Bayramov, and Marco Rubio had a brief conversation.
The US State Department reported on the event: “US Secretary of State Marco Rubio hosted the 2025 Transatlantic Dinner, which was attended by the Foreign Ministers of the European Union and NATO member states, NATO Secretary General Mark Rutte, the High Representative of the European Union Kaja Kallas, as well as the Foreign Ministers of Armenia, Azerbaijan, Switzerland, and Ukraine.
Secretary Rubio emphasized the importance of the transatlantic partnership in maintaining peace and achieving prosperity. He noted the historic commitment of NATO member states to increase defense spending to strengthen deterrence. In addition, Rubio emphasized the importance of continuing diplomatic cooperation to end the war between Russia and Ukraine.
The Secretary of State also touched on the importance of working together to counter China’s malign influence and achieve stability in the Middle East, including ensuring that Iran never develops or acquires nuclear weapons. He also praised the US President’s efforts to bring Armenia and Azerbaijan to a lasting peace.