Իսրայելը մոտեցել է Գազա քաղաքին, մինչդեռ BBC-ի փոխանցմամբ՝ ՀԱՄԱՍ-ը վերախմբավորում է ուժերը և պատրաստվում է «կատաղի փողոցային մարտերի»։
Իսրայելը Գազա քաղաքը համարում է ՀԱՄԱՍ-ի վերջին հենակետը և հայտարարում է, որ դրա գրավումն անհրաժեշտ է ահաբեկիչներին ոչնչացնելու, դեռ գերության մեջ գտնվող 20 պատանդներին ազատելու և զոհված 28 իսրայելցիների մարմինները վերադարձրելու նպատակով։
Reuters-ի հաղորդմամբ՝ ականատեսները հայտնել են, որ Թել ալ-Հավա թաղամասում իսրայելական տանկեր են մտել բնակելի տարածքներ՝ շրջափակելով բնակիչներին իրենց տներում։ Տանկեր են նկատվել նաև Ալ-Քուդս հիվանդանոցի մոտ։
BBC-ի զրույցում ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչը պնդել է, որ շարժումը պատրաստ է հազարավոր մարտիկներ տեղափոխել քաղաք, ինչը կավելացնի ծանր փողոցային դիմակայության հավանականությունը՝ այնտեղ դեռ հազարավոր խաղաղ բնակիչների մնալու պայմաններում։
Իսրայելի պաշտպանության բանակի (IDF) նախորդ գնահատականով՝ Գազա քաղաքում ՀԱՄԱՍ-ի մարտիկների թիվը կարող է կազմել մինչև 3 000 հոգի։

Israel is approaching Gaza, while according to the BBC, Hamas is regrouping its forces and preparing for "fierce street battles".
Israel considers the city of Gaza to be the last stronghold of Hamas. It declares that its capture is necessary to destroy the terrorists, to free the 20 hostages still in captivity, and to return the bodies of the 28 dead Israelis.
According to Reuters, witnesses reported that Israeli tanks entered residential areas in the Tel al-Hava district, surrounding residents in their homes. Tanks were also spotted near Al-Quds Hospital.
In the BBC conversation, the representative of Hamas claimed that the movement is ready to move thousands of fighters to the city, which will increase the possibility of a heavy street confrontation, with thousands of civilians remaining there.
According to the previous estimate of the Israel Defense Forces (IDF), the number of fighters in Gaza may be up to 3,000.