Ռուսաստանը սխալ է համարում այն թեզը, որ Ուկրաինան կարող է հետ վերցնել ինչ-որ բան. հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: Նրա խոսքով՝ ուկրաինական իշխանությունները, հավանաբար, ցանկանում են գործընկերներին ցույց տալ, որ իրենք կարող են կռվել։
«Այն փաստը, որ նրանք ամեն կերպ փորձում են խրախուսել Ուկրաինային՝ շարունակել ռազմական գործողությունները, և այն միտքը, որ Ուկրաինան կարող է ամեն ինչ վերադարձնել, սխալ է։ Կրկնում եմ՝ առաջնագծում դինամիկան դրա ավելի քան պերճախոս ապացույցն է», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Նախօրեին, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ կարճատև հանդիպումից հետո, Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Եվրամիության աջակցությամբ Ուկրաինան «ունակ է կռվել» և իր տարածքը «նախնական վիճակին» վերադարձնել։

Россия считает тезис Трампа ошибочным — Песков
Россия не согласна с утверждением о том, что Украина способна вернуть утраченные территории. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. По его словам, киевские власти, вероятно, стремятся показать партнёрам, что способны продолжать военные действия.
«Сам факт того, что их всячески подталкивают к продолжению боевых действий, и сама мысль о том, что Украина может всё вернуть, ошибочен. Повторю: динамика на линии фронта — более чем красноречивое доказательство этого», — сказал Песков журналистам.
Накануне бывший президент США Дональд Трамп после краткой встречи с Владимиром Зеленским заявил, что при поддержке Евросоюза Украина «способна воевать» и вернуть свои территории «в первоначальном виде».