Տոկաևը ՄԱԿ-ի ամբիոնից ողջունել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորումը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկման ժամանակ, որտեղ անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
«Մենք նաև ողջունում ենք ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Դա ցույց է տալիս, որ նույնիսկ խորը հակամարտությունները կարող են կարգավորվել դիվանագիտության և առողջ բանականությամբ»,- ասել է նա։
Ըստ նրա՝ ընթացիկ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը երբեմն որոշ առաջնորդների գայթակղում է պնդել, որ քաղաքակրթությունների բախումն անխուսափելի է։

Tokayev welcomed the settlement between Azerbaijan and Armenia from the UN podium
Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev delivered a speech at the general debate of the 80th session of the UN General Assembly, where he also touched on the process of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia.
“We also welcome the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, mediated by the US President. This shows that even deep conflicts can be resolved through diplomacy and common sense,” he said.
According to him, the current geopolitical tensions sometimes tempt some leaders to claim that a clash of civilizations is inevitable.