Տոկաևը ՄԱԿ-ի ամբիոնից ողջունել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորումը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկման ժամանակ, որտեղ անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
«Մենք նաև ողջունում ենք ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Դա ցույց է տալիս, որ նույնիսկ խորը հակամարտությունները կարող են կարգավորվել դիվանագիտության և առողջ բանականությամբ»,- ասել է նա։
Ըստ նրա՝ ընթացիկ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը երբեմն որոշ առաջնորդների գայթակղում է պնդել, որ քաղաքակրթությունների բախումն անխուսափելի է։

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выступил на общем обсуждении 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, где также затронул процесс урегулирования отношений между Азербайджаном и Арменией.
«Мы также приветствуем урегулирование отношений между Азербайджаном и Арменией при посредничестве президента США. Это показывает, что даже самые глубокие конфликты могут быть урегулированы дипломатией и здравым смыслом», — сказал он.
По его словам, текущая геополитическая напряжённость иногда искушает некоторых лидеров утверждать, что столкновение цивилизаций неизбежно.