Ուկրաինան կարող է վերականգնել տարածքային ամբողջականությունը. Թրամփ
Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հանդիպումը։ Դրանից հետո Թրամփը սոցցանցերում գրել է, որ Ուկրաինան կարող է վերականգնել իր կորցրած բոլոր տարածքները։
«Ես համոզված եմ, որ Ուկրաինան, ԵՄ-ի աջակցությամբ, կարող է պայքարել և վերականգնել իր ամբողջականությունը»,– նշել է Թրամփը։ – «Ժամանակի, համբերության և Եվրոպայի, մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, հնարավոր է վերադառնալ պատերազմի սկզբնական սահմաններին»։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, թե Ուկրաինան չի կարողանա վերադարձնել բոլոր այն տարածքները, որոնք Ռուսաստանը օկուպացրել է 2014 թվականից ի վեր, ներառյալ Ղրիմը։
Թրամփի այս հայտարարությանը արձագանքելով՝ Զելենսկին ընդգծել է, որ այժմ նրա դիրքորոշումն ավելի մոտ է Ուկրաինայի տեսակետին։ «Թրամփը ինքնին խաղը փոխող գործոն է»,– լրագրողների հետ զրույցում ասել է Զելենսկին։

US President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelensky met in New York. After that, Trump wrote on social networks that Ukraine can regain all the territories it lost.
“I am convinced that Ukraine, with the support of the EU, can fight and restore its integrity,” Trump said. “With time, patience, and financial support from Europe, particularly NATO, it is possible to return to the original borders of the war.”
Earlier, Trump said that Ukraine would not be able to return all the territories that Russia occupied since 2014, including Crimea.
Responding to Trump’s statement, Zelensky emphasized that his position was now closer to the Ukrainian perspective. “Trump himself is a game-changer,” Zelensky told reporters.