Նյու Յորքի ոստիկանությունը կանգնեցրել է Մակրոնին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, ՄԱԿ-ի ամբիոնից Պաղեստինի պետության ճանաչման մասին իր պատմական ելույթից հետո, անսպասելիորեն կանգնեցրել է Նյու Յորքի ոստիկանությունը։ Հաղորդվում է, որ պատճառը եղել է Թրամփի ավտոշարասյան համար փողոցների փակումը։ Մակրոնը շուրջ 30 րոպե ոտքով է քայլել։
Տեսագրություններից երևում է, թե ինչպես Մակրոնը՝  շրջապատված իր թիմակիցներով, ստիպված սպասում փողոցում։
Մի քանի րոպե անց նախագահը զանգել է Դոնալդ Թրամփին՝ կատակելով. «Փողոցում եմ կանգնել, որովհետև ամեն ինչ փակվել է քեզ համար»։
Միջադեպը սոցիալական ցանցերում լայն արձագանք է գտել․ ոմանք այն գնահատել են որպես սովորական անվտանգային իրավիճակ, իսկ մյուսները՝ որպես քաղաքական ենթատեքստով «խորհրդանշական» ժեստ։
Հիշեցնենք, որ հեղինակավոր զլմ-ները գրում են, որ ԱՄՆ-ն դեմ է եղել Պաղետինի պետության ճանաչմանը, որի մասին հայտարարել է նաև Ֆրանսիան։

После своего исторического выступления с трибуны ООН о признании Палестинского государства президента Франции Эммануэля Макрона неожиданно остановила полиция Нью-Йорка. Сообщается, что причиной стало перекрытие улиц для кортежа Дональда Трампа. Макрон около 30 минут шел пешком.
На видеозаписях видно, как Макрон, окруженный своей командой, вынужден ждать на улице.
Через несколько минут президент позвонил Дональду Трампу, пошутив: «Я застрял на улице, потому что все перекрыли ради тебя».
Инцидент получил широкий отклик в соцсетях: одни восприняли его как обычную ситуацию, связанную с безопасностью, другие — как «символический» жест с политическим подтекстом.
Напомним, что авторитетные СМИ сообщают: США выступили против признания Палестинского государства, о котором также заявила Франция.