Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպել է Ղազախստանի առաջնորդ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ: Նա Տոկաևի հետ քննարկել է պատերազմն ավարտելու ջանքերը, ինչպես նաև Ուկրաինայի և Ղազախստանի միջև համագործակցության հարցերը:
«Մանրամասն քննարկել ենք Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի և աշխարհում այլ գործընկերների ջանքերը՝ այս պատերազմն ավարտելու և սպանությունները դադարեցնելու համար։ Առանձին անդրադարձանք առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերին, Ղազախստանի ընկերությունների հետաքրքրությանը՝ մասնակցելու Ուկրաինայի վերականգնմանը», - տեղեկացրել է Զելենսկին։
Ղազախստանի նախագահն էլ հայտարարել է, որ այս չափազանց բարդ իրավիճակում անհրաժեշտ է շարունակել դիվանագիտական ջանքերը հակամարտության դադարեցման ուղիներ գտնելու համար:
Բացի այդ, Վլադիմիր Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանին Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու համար:

Президент Украины Владимир Зеленский в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН встретился с лидером Казахстана Касым-Жомартом Токаевым. Стороны обсудили усилия по завершению войны, а также вопросы сотрудничества между Украиной и Казахстаном.
«Мы подробно обсудили усилия Украины, США, Европы и других партнёров по всему миру, направленные на завершение этой войны и прекращение убийств. Отдельно затронули вопросы торгово-экономического сотрудничества и интерес казахстанских компаний в участии в восстановлении Украины», — сообщил Зеленский.
Президент Казахстана, в свою очередь, заявил, что в этой чрезвычайно сложной ситуации необходимо продолжать дипломатические усилия для поиска путей прекращения конфликта.
Кроме того, Владимир Зеленский поблагодарил Казахстан за поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины.