Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպել է Ղազախստանի առաջնորդ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ: Նա Տոկաևի հետ քննարկել է պատերազմն ավարտելու ջանքերը, ինչպես նաև Ուկրաինայի և Ղազախստանի միջև համագործակցության հարցերը:
«Մանրամասն քննարկել ենք Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի և աշխարհում այլ գործընկերների ջանքերը՝ այս պատերազմն ավարտելու և սպանությունները դադարեցնելու համար։ Առանձին անդրադարձանք առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերին, Ղազախստանի ընկերությունների հետաքրքրությանը՝ մասնակցելու Ուկրաինայի վերականգնմանը», - տեղեկացրել է Զելենսկին։
Ղազախստանի նախագահն էլ հայտարարել է, որ այս չափազանց բարդ իրավիճակում անհրաժեշտ է շարունակել դիվանագիտական ջանքերը հակամարտության դադարեցման ուղիներ գտնելու համար:
Բացի այդ, Վլադիմիր Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանին Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու համար:

Zelensky and Tokayev discussed efforts to end the war
Ukrainian President Volodymyr Zelensky met with Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev on the sidelines of the 80th session of the UN General Assembly. He discussed with Tokayev efforts to end the war, as well as issues of cooperation between Ukraine and Kazakhstan.
"We discussed in detail the efforts of Ukraine, the United States, Europe, and other partners in the world to end this war and stop the killings. We separately touched upon the issues of trade and economic cooperation, the interest of Kazakh companies in participating in the reconstruction of Ukraine," Zelensky said.
The Kazakh President also stated that, in this challenging situation, it is necessary to continue diplomatic efforts to find ways to resolve the conflict.
Additionally, Volodymyr Zelensky thanked Kazakhstan for its support of Ukraine's sovereignty and territorial integrity.