Լեհաստանը բացում է Բելառուսի հետ սահմանը
«Մենք որոշում ենք ընդունել երկաթուղային և ավտոմոբիլային սահմանային անցումների վերաբացման մասին, որոնք փակվել էին «Արևմուտք 2025» զորավարժությունների և մեր սահմանին սպառնալիքի ու քաղաքական անկայունության աճի կապակցությամբ»,- ասել է վարչապետ Դոնալդ Տուսկը:
Հաղորդվում է, որ երբ սեպտեմբերի 12-ին Լեհաստանը փակեց Բելառուսի հետ սահմանը, Չինաստանից ավելի քան 130 բեռնատար գնացք մնացել է սահմանի բելառուսական կողմում:
Խոսքը միլիարդավոր եվրոների ապրանքի մասին է, քանի որ այս երթուղով ԵՄ է մտնում չինական արտահանման մոտ 3,7%–ը։

Poland opens its border with Belarus
"We have decided to reopen the railway and road border crossings, which were closed due to the West 2025 military exercises and the growing threat and political instability on our border," said Prime Minister Donald Tusk.
It is reported that when Poland closed the border with Belarus on September 12, more than 130 freight trains from China were left on the Belarusian side of the border.
This involves billions of euros' worth of goods, as approximately 3.7% of Chinese exports enter the EU via this route.