ՆԱՏՕ-ն զգուշացրել է Ռուսաստանին
Էստոնիայի նախաձեռնությամբ, դաշինքի պայմանագրի 4-րդ հոդվածի հիման վրա, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր գրասենյակում հրավիրվել է արտահերթ խորհրդակցություն։ Պատճառը ռուսական МиГ-31 կործանիչների կողմից Էստոնիայի օդային տարածքի խախտումն է եղել։
Խորհրդակցությունից հետո դաշինքի բոլոր 32 անդամները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։ Փաստաթղթում նշվում է, որ ՆԱՏՕ-ն ու նրա դաշնակիցները պատրաստ են միջազգային իրավունքի շրջանակում կիրառել թե՛ ռազմական, թե՛ ոչ ռազմական բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իրենց պաշտպանելու և բոլոր ուղղություններից եկող սպառնալիքները զսպելու համար։
Հայտարարության մեջ հատուկ ընդգծվում է, որ ՆԱՏՕ-ն իրավասու է խոցել ոչ միայն անօդաչու թռչող սարքեր, այլև ռուսական ռազմական ինքնաթիռներ, եթե դրանք համարվեն սպառնալիք դաշինքի տարածքի համար։
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ այս հայտարարությունը մեծացնում է ՆԱՏՕ-Ռուսաստան ուղիղ ռազմական բախման ռիսկը։

At Estonia's initiative, an emergency meeting was convened at NATO headquarters under Article 4 of the alliance treaty. The reason was the violation of Estonian airspace by Russian MiG-31 fighters.
After the meeting, all 32 members of the alliance issued a joint statement. The document states that NATO and its allies are ready to use all necessary means, both military and non-military, within the framework of international law, to defend themselves and deter threats from all directions.
The statement emphasizes explicitly that NATO has the right to shoot down not only drones, but also Russian military aircraft if they are considered a threat to the alliance's territory.
According to analysts, this statement increases the risk of a direct military clash between NATO and Russia.