Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հերքել Էրդողանի ելույթը միտումնավոր անջատելու մասին տեղեկությունը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքել է տարածված տեղեկատվությունն այն մասին, թե ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ելույթի ժամանակ միտումնավոր անջատվել է նրա խոսափողը:
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ ՄԱԿ- ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի նստաշրջանում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներին հատկացվել է 5-ական րոպե, իսկ մյուս ելույթ ունեցողներին՝ 3-ական րոպե:
Էրդողանի ելույթը ծափահարությունների պատճառով ձգձգվել է և շարունակվել հատկացված ժամանակից ավելի երկար, ինչի հետևանքով խոսափողը տեխնիկական պատճառներով ավտոմատ անջատվել է 5-րդ րոպեին:
Ավելի ուշ նախագահն ավարտել է իր ելույթը: Նմանատիպ իրավիճակ է տեղի ունեցել նաև Ինդոնեզիայի նախագահի ելույթի ժամանակ։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Թուրքիան ՄԱԿ-ում ներկայացված է բարձր մակարդակով, իսկ նրա նախագահի ելույթներն ընկալվում են որպես գլոբալ օրակարգ ձևավորող կարևոր ուղերձներ:
Նշենք, որ ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ էին հայտնվել նրա ելույթի ժամանակ Թուրքիայի նախագահի խոսափողն իբր կանխամտածված անջատելու մասին:

The Turkish Foreign Ministry has denied reports that President Recep Tayyip Erdogan's microphone was deliberately turned off during his speech at the UN General Assembly.
The statement stressed that heads of state and government are allotted five minutes each at the high-level session of the UN General Assembly, while other speakers are allotted three minutes each.
Erdogan's speech was delayed and exceeded the allotted time due to applause, resulting in the automatic shutdown of the microphone for technical reasons at the 5-minute mark.
The president later finished his speech. A similar situation also occurred during the Indonesian president's speech.
The statement emphasized that Turkey is represented at the UN at a high level, and its president's speeches are regarded as significant messages that shape the global agenda.
It should be noted that earlier in the media, information appeared about the Turkish president's microphone allegedly being deliberately turned off during his speech.