«Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ ծայրահեղական կուսակցության ղեկավար Ալիսա Վայդելն անսպասելիորեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զսպվածության կոչ է արել՝ կապված ՆԱՏՕ-ի մի քանի պետությունների օդային տարածքի խախտումների հետ:
«Ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանն էլ պետք է դեէսկալացիայի ձգտի, չխախտի ՆԱՏՕ- ի օդային տարածքը և չփորձարկի ՆԱՏՕ-ի ՀՕՊ համակարգերը», - ասել է Վայդելը Բեռլինում:
Նրա կարծիքով՝ այդ միջադեպերը խաթարում են ԱՄՆ նախագահի խաղաղ ջանքերը:
«Պետք չէ փորձել Դոնալդ Թրամփի համբերությունը։ Չպետք է նաև թույլ տալ, որ նա կորցնի իր դեմքը խաղաղության ջանքերում։ Ռուսաստանի կողմից օդային տարածքի խախտումները հետագա էսկալացիայի ներուժ ունեն և ամերիկյան նախագահի խաղաղության նախաձեռնություններից հետո նաև կայուն վնաս կհասցնեն Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններին», - ամփոփել է քաղաքական գործիչը:

The leader of the far-right Alternative for Germany party, Alice Weidel, has unexpectedly called on Russian President Vladimir Putin to exercise restraint in connection with the violations of the airspace of several NATO countries.
“I believe that Russia should also strive for de-escalation, not violate NATO airspace and not test NATO air defense systems,” Weidel said in Berlin.
In her opinion, these incidents undermine the US president’s efforts to promote peace.
“Donald Trump’s patience should not be tested. He should also not be allowed to lose face in peace efforts. Russia’s violations of airspace have the potential for further escalation and, after the US president’s peace initiatives, will also cause lasting damage to Russian-US relations,” the politician concluded.