Ադրբեջանական նավթագազային SOCAR ընկերությունը և Italiana Petroli-ն բաժնետոմսերի գնման պայմանագիր են կնքել։
Reuters-ը նախկինում հաղորդել էր, որ Italiana Petroli-ի հիմնադիրներ Բրակետի-Պերետի ընտանիքը մտադիր է վաճառել ընկերությունը, ինչը SOCAR-ին թույլ կտա վերահսկողություն ձեռք բերել Իտալիայի խոշորագույն բենզալցակայաններից մեկի նկատմամբ։
Italiana Petroli-ն ամբողջ Իտալիայում շահագործում է ավելի քան 4500 բենզալցակայաններից բաղկացած ցանց։
«Այս նշանակալից համաձայնագիրը կարևոր դեր կխաղա համաշխարհային էներգետիկ անվտանգության մեջ Ադրբեջանի ներդրման ամրապնդման, եվրոպական շուկա ուղիղ մուտք ապահովելու, արժեշղթան ընդլայնելու և լոգիստիկ առավելությունները մեծացնելու գործում», - գրել է Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Ջաբարովը։

Azerbaijan's state-owned oil and gas company, SOCAR, and Italian oil company Eni have signed a share purchase agreement.
Reuters previously reported that the Brackett-Peretti family, founders of Italiana Petroli, are planning to sell the company, which would give SOCAR control of one of Italy's largest gas stations.
Italiana Petroli operates a network of more than 4,500 gas stations across Italy.
"This landmark agreement will play a key role in strengthening Azerbaijan's contribution to global energy security, providing direct access to the European market, expanding the value chain, and increasing logistical advantages," Azerbaijani Economy Minister Jabbarov wrote.