Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անդրադարձել է Գազայում տեղի ունեցողին՝ այն որակելով ցեղասպանություն։
«Սրա համար այլ բացատրություն չկա։ Սա իսկական ցեղասպանություն է։ Այս ցեղասպանության մեղավորը վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն է»։
Էրդողանն այս հայտարարություններն արել է Նյու Յորքում, ուր մեկնել է մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանին։ Նա հարցազրույց է տվել ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին՝ անդրադառնալով միջազգային քաղաքականության կարևոր հարցերին։
Նա պարզաբանել է Թուրքիայի դիրքորոշումը, մասնավորապես՝ Գազայում ցեղասպանության և Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև պատերազմի վերաբերյալ։
Հաղորդավարի՝ «Արդյոք Գազայում տեղի ունեցողը ցեղասպանություն է» հարցին Էրդողանը պատասխանել է. «Այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել։ Սա իսկական ցեղասպանություն է։ Այս ցեղասպանության մեղավորը Նեթանյահուն է»։
«Նեթանյահուն անգթորեն սպանել է տասնյակ հազարավոր մարդկանց այս ցեղասպանության ընթացքում։ Մենք՝ Թուրքիան, կտրականապես դեմ ենք այս ցեղասպանությանը»,- ավելացրել է Էրդողանը՝ նշելով, որ Գազայում կա նաև ավելի քան 125,000 վիրավոր, որոնց մի մասը տեղափոխվել է Թուրքիա՝ բուժման համար։
Էրդողանը նշել է, որ իր ելույթներում հաճախ ցույց է տալիս Իսրայելի հարվածների հետևանքով Գազայի իրավիճակը արտացոլող լուսանկարներ. «Կարո՞ղ ենք ասել, որ ՀԱՄԱՍ-ն ավելի հզոր է, քան Իսրայելը՝ զենքի առումով։ Ոչ, դա անհնար է։ Իսրայելն անխնա օգտագործում է այդ զենքը բոլորի դեմ՝ 7-ից 70 տարեկան, առանց խտրականության՝ կանանց, երեխաների, ծերերի»։
Ի պատասխան Գազայի մարդասիրական ճգնաժամը դադարեցնելու մասին հարցին՝ Էրդողանը հայտարարել է. «Հիշեք, պարոն Թրամփն ասել էր. «Ես կդադարեցնեմ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը»։ Դադարե՞ց։ Ոչ, այն շարունակվում է։ Նույն կերպ նա ասել էր. «Ես կդադարեցնեմ Գազայի պատերազմը»։ Դադարե՞ց։ Ոչ»։
Էրդողանը նաև հայտարարել է, որ «չի համարում ՀԱՄԱՍ-ը ահաբեկչական կազմակերպություն», այլ «դիմակայության կազմակերպություն»։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has referred to what is happening in Gaza, describing it as genocide.
"There is no other explanation for this. This is a real genocide. The culprit for this genocide is Prime Minister Benjamin Netanyahu."
Erdogan made these statements in New York, where he traveled to participate in the 80th session of the UN General Assembly. He gave an interview to the American Fox News channel, touching on important issues of international politics.
He clarified Turkey's position, in particular, on the genocide in Gaza and the war between Russia and Ukraine.
When asked by the host, "Is what is happening in Gaza a genocide?" Erdogan replied: "There is no other explanation. This is a real genocide. The culprit for this genocide is Netanyahu."
"Netanyahu mercilessly killed tens of thousands of people during this genocide. We, Turkey, are categorically against this genocide," Erdogan added, noting that there are also more than 125,000 wounded in Gaza, some of whom have been transferred to Turkey for treatment.
Erdogan noted that in his speeches, he often shows photos reflecting the situation in Gaza following Israeli strikes. "Can we say that Hamas is more powerful than Israel in terms of weapons? No, that is impossible. Israel uses these weapons mercilessly against everyone, from 7 to 70 years old, without discrimination: women, children, the elderly."
In response to a question about ending the humanitarian crisis in Gaza, Erdogan stated, "Remember, Mr. Trump said: 'I will stop the war between Russia and Ukraine.' Has it stopped? No, it continues. In the same way, he said: 'I will stop the war in Gaza.' Has it stopped? No."