Պուտինը Թրամփին առաջարկել է երկարաձգել միջուկային սպառազինությունների մասին պայմանագիրը
Պուտինը Թրամփին առաջարկել է մեկ տարով երկարաձգել ռազմավարական հարձակողական միջուկային սպառազինությունների սահմանափակման մասին փետրվարին ավարտվող պայմանագիրը։
«Ռուսաստանը պատրաստ է մեկ տարով շարունակել հավատարիմ մնալ ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման մասին պայմանագրի սահմանափակումներին՝ 2026 թվականի փետրվարի 5-ին դրա գործողության ժամկետի ավարտից հետո։ Ռազմավարական սպառազինությունների հետագա մրցավազք չհրահրելու, կանխատեսելիության և զսպվածության ընդունելի մակարդակ ապահովելու համար արդարացված ենք համարում փորձել ներկայիս բավական անհանգիստ փուլում պահպանել ձևավորված ստատուս քվոն»,- հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Նա նշել է, որ հետագայում իրադրության վերլուծության հիման վրա որոշում կկայացվի հետագայում «կամավոր ինքնասահմանափակումների» պահպանման մասին։ Միևնույն ժամանակ, Պուտինն ընդգծել է, որ միջոցը կենսունակ կլինի միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն նույն կերպ գործի, և քայլեր չձեռնարկի, որոնք կխաթարեն զսպման ներուժի՝ այս պահին ձևավորված հարաբերակցությունը:
Նախագահը խնդրել է Ռուսաստանի պրոֆիլային գերատեսչություններին՝ հետևել Վաշինգտոնի գործունեությանը, որը վերաբերում է СНВ զինանոցին: Պուտինը նաև հավելել է, որ ДСНВ-ն 15 տարվա ընթացքում նշանակալի դեր է խաղում ուժերի հավասարակշռության պահպանման գործում:
«Եթե պայմանագիրը դադարի գործել, դա կնշանակի հրթիռամիջուկային պոտենցիալների ուղղակի սահմանափակումների մասին վերջին միջազգային համաձայնագրի անհետացում», - եզրափակել է նա:

Putin proposes to Trump to extend the nuclear arms treaty
Putin has offered Trump a one-year extension of the Strategic Arms Reduction Treaty, which expires in February.
"Russia is ready to continue adhering to the limitations of the Strategic Arms Reduction Treaty for one year after its expiration on February 5, 2026. In order not to provoke a further strategic arms race, to ensure an acceptable level of predictability and restraint, we consider it justified to try to maintain the status quo at the current rather turbulent stage," Russian President Vladimir Putin said.
He noted that a decision on the continuation of "voluntary self-restraints" would be made in the future based on an analysis of the situation. At the same time, Putin emphasized that the measure would be viable only if the United States acted in the same way and did not take steps that would undermine the currently formed ratio of deterrence potential.
The president has asked Russia's relevant departments to monitor Washington's activities related to the START arsenal. Putin also added that the START treaty has played a significant role in maintaining the balance of power for 15 years.
"If the treaty ceases to operate, it will mean the disappearance of the last international agreement on direct limitations on nuclear missile potential," he concluded.