Սիրիայում Բաշար Ասադի իշխանության տապալումից հետո տեղի կունենան առաջին ընտրությունները։ Երկրի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հոկտեմբերի 5-ը նշանակել է խորհրդարանական ընտրությունների օր։ Այս մասին սեպտեմբերի 21-ին հայտնել Է Սիրիայի պետական ՍԱՆԱ լրատվական գործակալությունը։
Նշվում է, որ խորհրդարանի 210 անդամից 140-ի ընտրության քվեարկությունը տեղի կունենա երկրի բոլոր ընտրատարածքներում: Ավելի վաղ Սիրիայի ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ մտադիր է հետաձգել քվեարկությունը Էս-Սուվեյդա նահանգում, որտեղ հուլիսին բախումներ են տեղի ունեցել դրուզների եւ բեդվինների միջև, ինչպես նաեւ էլ Հասաքա և էլ Ռաքքա նահանգներում, որոնք մասամբ վերահսկում են քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» կողմից (SDF): Եվս 70 խորհրդարանականների կնշանակի նախագահ աշ Շարաան։

Syria will hold its first elections since the fall of Bashar al-Assad. President Ahmed al-Sharaa has set October 5 as the date for parliamentary elections, the Syrian state news agency SANA reported on September 21.
It is noted that the election of 140 out of 210 members of parliament will be held in all constituencies of the country. Earlier, the Syrian electoral commission announced its intention to postpone the vote in the province of Suwayda, where clashes between Druze and Bedouin took place in July, as well as in the provinces of al-Hasakah and al-Raqqa, which are partially controlled by the Kurdish "Syrian Democratic Forces" (SDF). President al-Sharaa will appoint another 70 parliamentarians.