Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ երկրի պաշտպանական ներուժի ընդլայնման շրջանակներում «ձեռք է բերել գաղտնի զենք»։
«Մեր պետությունն ու կուսակցությունը ձգտում են պաշտպանական ներուժի ամրապնդման գործում անընդհատ և կտրուկ առաջընթացի»,- ասել է Կիմ Չեն Ընը։ Նա հիշեցրել է նոր կործանիչների կառուցման մասին, ինչը «դարձել է ծովային տերության ձևավորման առաջին կարևոր քայլը», ինչպես նաև «ռազմավարական ուժերի անդադար ամրապնդման» և սերիական զենքի բնութագրերի բարելավման մասին։
«Բացի այդ, մենք ձեռք ենք բերել նոր գաղտնի զենք։ Պաշտպանական գիտության և հետազոտությունների ոլորտում զգալի հաջողություններ են գրանցվել, որոնք մեծապես կնպաստեն մարտական ներուժի կտրուկ աճին», - ավելացրել է Կիմ Չեն Ընը։
Կիմ Չեն Ընը նաև հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեան պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության, եթե Վաշինգտոնը հրաժարվի ժողովրդական հանրապետության ապամիջուկայնացման ձգտումից։ Նախագահը նաև նշել է, որ Հյուսիսային Կորեան միջուկային ուժերի զարգացման շնորհիվ այժմ իրեն ամենաապահով է զգում։

North Korean leader Kim Jong-un has announced that he has “acquired a secret weapon” as part of his country’s efforts to boost its defense capabilities.
“Our state and party are striving for continuous and rapid progress in strengthening their defense capabilities,” Kim Jong-un said. He recalled the construction of new destroyers, which “has become the first important step in the formation of a maritime power,” as well as the “continuous strengthening of strategic forces” and the improvement of the characteristics of serial weapons.
“In addition, we have acquired a new secret weapon. Significant progress has been made in the field of defense science and research, which will greatly contribute to the rapid increase in combat potential,” Kim Jong-un added.
Kim Jong-un also announced that North Korea is ready for dialogue with the United States if Washington abandons its pursuit of the People’s Republic’s denuclearization. The president also noted that North Korea now feels most secure thanks to the development of nuclear forces.