Պաղեստինի պետություն չի հիմնվի. Նեթանյահու
Կանադան, Ավստրալիան և Միացյալ Թագավորությունը հայտարարել են Պաղեստինի պետականությունը ճանաչելու մասին։ Կիրակի օրը՝ ավելի ուշ, նույնը հայտարարել է Պորտուգալիան։
Ի պատասխան՝ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն արձագանքել է տեղի ունեցածին՝ տեսաուղերձում ասելով. «Դա տեղի չի ունենա։ Հորդանան գետի արևմուտքում Պաղեստինի պետություն չի հիմնվի»։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը ևս հայտարարել է, որ Պաղեստինի պետականության ճանաչումը «ոչ այլ ինչ է, քան պարգև ջիհադիստական ՀԱՄԱՍ կազմակերպությանը, որը ոգևորված է Միացյալ Թագավորությունում իր դաշնակիցների՝ «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման կողմից»։
«ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարներն իրենք բացահայտ ընդունում են, որ այս ճանաչումը հոկտեմբերի 7-ի կոտորածի անմիջական արդյունքն է՝ դրա «պտուղը»»,- նշել է արտաքին գործերի նախարարությունը X-ում իր գրառման մեջ։
Իսրայելի ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները արևմտյան երկրների կողմից Պաղեստինի պետականության ճանաչումը վերագրել են Նեթանյահուի և նրա ծայրահեղ աջ դաշնակիցների, ինչպիսին է ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչը, պատասխանատվությանը։ «Պաղեստինի պետականության միակողմանի ճանաչումը Նեթանյահուի և Սմոտրիչի ծանրագույն քաղաքական ձախողումն է և կործանարար քայլ Իսրայելի անվտանգության համար», - հայտարարել է «Դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Յաիր Գոլանը։
Ընդդիմության առաջնորդ Յաիր Լապիդը Միացյալ Թագավորության, Ավստրալիայի և Կանադայի որոշումը որակել է որպես վատ քայլ, սակայն նշել է. «Գործող իսրայելական կառավարությունը նման բան թույլ չէր տա»։

There will be no Palestinian state. Netanyahu
Canada, Australia, and the United Kingdom have announced their recognition of the State of Palestine. Portugal followed suit later on Sunday.
In response, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu responded by saying in a video message: “This will not happen. There will be no Palestinian state in the West Bank.”
Israel’s Foreign Ministry also said that the recognition of Palestinian statehood “is nothing more than a gift to the jihadist Hamas organization, which is encouraged by its allies in the United Kingdom, the Muslim Brotherhood.”
“The Hamas leadership themselves openly admit that this recognition is a direct result of the October 7 massacre, its ‘fruit,’” the Foreign Ministry said in a statement on X.
Israeli opposition politicians have blamed the Western recognition of Palestinian statehood on Netanyahu and his far-right allies, such as Finance Minister Bezalel Smotrich. “The unilateral recognition of Palestinian statehood is a grave political failure by Netanyahu and Smotrich and a devastating step for Israel’s security,” said Yair Golan, leader of the Democratic Party.
Opposition leader Yair Lapid called the decision by the United Kingdom, Australia, and Canada a bad move, but said, “The current Israeli government would not allow such a thing.”