Խաղաղությունը կարևոր է ամբողջ Հվ․ Կովկասի համար․ թուրք պատգամավոր
«Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը հարևաններ են, և նոր էջ է բացվում հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման համար։ Մենք քաջալերում ենք Հայաստանի  և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի գործընթացի մեկնարկը»,- Երևանում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է թուրք պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ ներկայացուցիչ Ֆաթմա Աքսալը։ Նա  ընդգծել է, որ բոլորն էլ օգուտ կքաղեն խաղաղությունից։
«Դա կարևոր է ոչ միայն 2 երկրների, այլև՝ ամբողջ Հարավային Կովկասի համար, քանի որ եթե խաղաղություն հաստատվի, այն կտարածվի ողջ աշխարհում»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով սահմանների բացման խնդրին՝ նա հույս է հայտնել, որ դա կլինի հնարավորինս շուտ․ «Այժմ ուղիղ թռիչքներ կան դեպի Թուրքիա, փորձում ենք դրանք ավելացնել»։

Мир важен для всего Южного Кавказа. Турецкий депутат
«Турция, Армения и Азербайджан — соседи, и открывается новая страница для урегулирования и развития отношений. Мы поощряем начало процесса подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном», — заявила в ходе брифинга в Ереване турецкий депутат, представитель ПА НАТО Фатма Аксал. Она подчеркнула, что все извлекут пользу из мира.
«Это важно не только для двух стран, но и для всего Южного Кавказа, поскольку если установится мир, он распространится по всему миру», — сказала она.
Касаясь вопроса открытия границ, она выразила надежду, что это произойдёт как можно скорее: «Сейчас есть прямые рейсы в Турцию, мы пытаемся их увеличить».