Խաղաղությունը կարևոր է ամբողջ Հվ․ Կովկասի համար․ թուրք պատգամավոր
«Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը հարևաններ են, և նոր էջ է բացվում հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման համար։ Մենք քաջալերում ենք Հայաստանի  և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի գործընթացի մեկնարկը»,- Երևանում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է թուրք պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ ներկայացուցիչ Ֆաթմա Աքսալը։ Նա  ընդգծել է, որ բոլորն էլ օգուտ կքաղեն խաղաղությունից։
«Դա կարևոր է ոչ միայն 2 երկրների, այլև՝ ամբողջ Հարավային Կովկասի համար, քանի որ եթե խաղաղություն հաստատվի, այն կտարածվի ողջ աշխարհում»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով սահմանների բացման խնդրին՝ նա հույս է հայտնել, որ դա կլինի հնարավորինս շուտ․ «Այժմ ուղիղ թռիչքներ կան դեպի Թուրքիա, փորձում ենք դրանք ավելացնել»։

Turkey, Armenia, and Azerbaijan are neighbors, and a new page is opening for the normalization and development of relations. We encourage the start of the peace agreement process between Armenia and Azerbaijan,” said Fatma Aksal, a Turkish MP and NATO PA representative, at a briefing in Yerevan. She stressed that everyone will benefit from peace.
“It is important not only for the two countries, but also for the entire South Caucasus, because if peace is established, it will spread throughout the world,” she said.
Referring to the issue of opening the borders, she expressed hope that this will happen as soon as possible. “There are now direct flights to Turkey; we are trying to increase them.”